“Альфа-Груп” запропонувала подарувати Грузії акції “Боржомі”

urjad gruzii stav spivvlasnikom kompanii borzhomi - "Альфа-Груп" запропонувала подарувати Грузії акції "Боржомі"

Виробник мінеральної води «Боржомі» – компанія IDS Borjomi, у якій 60% частки належить «Альфа-Груп» російських олігархів Михайла Фрідмана та Германа Хана – має намір безоплатно передати грузинській державі частину своєї частки у бізнесі. Про це заявив прем’єр-міністр Грузії Іраклій Гарібашвілі.

Є пропозиція, що вони передають державі частку, вартість якої, грубо кажучи, становить 100 мільйонів доларів. Висновок буде за кілька днів, це всі ми затвердимо на наступному засіданні уряду. Тож в оперуванні “Боржомі” проблем не буде. Бренд, який є нашою гордістю, продовжить роботу», – заявив прем’єр журналістам.

Михайло Фрідман та Герман Хан потрапили під міжнародні санкції після вторгнення Росії в Україну. Внаслідок проблем з доступом до банківських рахунків, компанія раніше заявила про призупинення роботи двох заводів у Грузії, що викликало протести.

“Альфа-груп” придбала свою частку в IDS Borjomi у 2013 році у вдови покійного бізнесмена Бадрі Патаркацишвілі, який мав зв’язки з російськими олігархами та політиками. Родина Патаркацишвілі продовжує володіти частиною акцій компанії.

«Максимальна прозорість»

У грузинській опозиції вимагають публічності у зв’язку з переговорами щодо «Боржомі» та попереджають, що Фрідман та Хан можуть постаратися таким чином обійти міжнародні санкції.

Депутат від партії екс-президента Михайла Саакашвілі «ЕНД», у минулому президент Національного банку Грузії, Роман Гоцирідзе вважає позитивною перспективу відновлення виробництва мінеральної води «Боржомі», яка стала одним із символів Грузії, але водночас, на його думку, можлива угода викликає низку питань.

Читайте так же:  Заарештовано гендиректора популярної опозиційної телекомпанії

Зокрема, Гіцирідзе вважає, що з 60% акцій компанії, якими володіє Фрідман, він передасть грузинській владі близько 11% – тобто стільки, скільки буде достатньо для зниження пакету акцій до неконтрольного.

Водночас, як каже, Гоцирідзе, виникають певні сумніви: чому олігархи не передали частку в компанії своїм партнерам – родині Патаркацишвілі, а вирішили подарувати свої акції державі?

За словами опозиціонера, в даному випадку виникає наступне питання: чи не криється за цією угодою конфіденційна домовленість про повернення в майбутньому частки російських олігархів, що означає обхід санкцій?

Також, за словами Гоцирідзе, особливо цікаво дізнатися деталі угоди щодо обов’язків, взятих державою при отриманні частки «Альфа-Груп»: наприклад, чи обмежено право держави з продажу переданої їй безоплатно частки?

«Вся історія з подарунком олігархів на суму 100 мільйонів доларів викликає багато питань. Для того, щоб всі ці сумніви розсіялися, якщо пропозиція компанії реалізується, і вони дійсно подарують частину своєї частки грузинській державі, то влада повинна виставити на продаж на аукціоні передану частку в “Боржомі”, а також оприлюднити всі частини договору», – вважає Гоцирідзе.

Історія «Боржомі»

Широку популярність мінеральна вода «Боржомі» набула у XIX столітті. Будівництво першого заводу розливу мінеральної води «Боржомі» було розпочато в 1854 році. СРСР експортував «Боржомі» до 15 країн світу, включаючи США.

У 2006 році Росія запровадила ембарго на постачання грузинських харчових продуктів, вин та мінеральних вод, у тому числі і «Боржомі». Ембарго діяло до 2013 року. Примітно, що після згоди Грузії на вступ Росії до Світової організації торгівлі, у листопаді 2011 року, згідно з вимогами СОТ, РФ була зобов’язана скасувати ембарго. Проте деякі аналітики вважають, що процес був прискорений зміною влади в Грузії у жовтні 2012 року.

Читайте так же:  Влада погодилася перевести екс-президента Грузії Саакашвілі з в'язниці до приватної клініки

IDS Borjomi Georgia входить до складу компанії IDS Borjomi International, яка контролює підприємства з виробництва мінеральної води в Грузії, Росії та Україні. Продукція експортується у понад 40 країн світу.

Крім двох заводів у Боржомі, компанії IDS Borjomi International належать заводи з розливу води в українських містах Миргород та Моршин, де розливається мінеральна вода «Моршинська», та російські бренди «Святе джерело» та «Едельвейс».

Оставьте комментарий