Чи буде підвищення зарплата суддів України в 2022 році?

Судова реформа в Україні стартувала більше п’яти років тому і звелася до скасування кількох раніше прийнятих нововведень – вищих спеціалізованих, господарського та адміністративного.

Зовнішнє керівництво визнало застарілою і неефективною судову систему і наказало створення інших інстанцій – антикорупційного, з інтелектуальної власності та нового Верховного. Заміна обласних на окружні ненабагато змінила зарплати суддів України, новий порядок оплати з’явився тільки через 4 роки.

ЧИ БУДЕ ПІДВИЩЕННЯ ЗАРПЛАТА СУДДІВ УКРАЇНИ В 2022 РОЦІ

Експерименти та економія

Уряд неодноразово оголошував про нововведення і старт експерименту в підвищенні або зміні рівня оплати держслужбовців різних категорій. Всі ці нововведення широко афішуються, оголошуються пілотними проектами, для нагляду і впровадження залучаються Секретаріат президента, нацбюро і нацагентства, Міністерство фінансів і цифрової трансформації.

Метою проведення реформи оголошена зміна застарілої та неефективної системи оплати праці бюджетників на нову, більш прогресивну та ефективну. Вказано безліч позитивних моментів:

  • зростання посадового окладу, який зараз становить від 39 до 49%;
  • залишення надбавок і премій, значно зменшених в обсязі, на розсуд керівника підприємства або організації;
  • облік особистого вкладу в загальну справу конкретного працівника.

Все це дуже нагадує нововведення в РФ, крім одного істотного моменту – автори реформи не приховують основної мети – оптимізації функцій і скорочення кількості працівників, що фінансуються з бюджету. Прикривається все це благими намірами і вже звичним посиланням на те, що нову класифікацію застосовують в ЄС.

Непогано б ще й європейські зарплати отримати. Як показали останні дослідження, переважна більшість держслужбовців працює за мінімалку і була втішена звісткою про дворазове підвищення мінімалки в 2021. Але уряд переніс заплановане зростання з липня на грудень і заощадив на кожному, що отримує від держави жебрацьку зарплату, по 23,5 тисячі гривень.

Судова реформа

Підвищення зарплати суддів України широко висвітлювалося в 2020 і ознаменувалося широким вживанням щодо нового терміна-трактамента. З авторів, які писали на гарячу тему, більшість вельми приблизно уявляло собі його значення.

Деякі поблажливо пояснювали, що це-величина, яка визначається по категорії, підкатегорії і ступені, в якій працює держслужбовець судової системи. Кабмін прийняв чергову постанову, де вказувалися коефіцієнти для індексації зарплат. Наприклад, індексація зарплати суддів в 2022 році в Україні, як і в 2020, складе від 20 до 25%.

У 2021 році Нацрада реформ, створена президентом Зеленським, запропонувала введення наступних нововведень:

  • скасування Вищої ради і створення замість нього судового контролю (з назвою поки не визначилися);
  • запровадити в Україні суд присяжних, за західною подобою;
  • надати судам можливість самостійно, на манер англійської, Шукати прецеденти в раніше розглянутих справах і виносити аналогічні рішення;
  • проведення експертиз приватним структурам;
  • Конституційний суд скасувати на підставі всенародного опитування і замість нього створити в Харкові конституційну палату.

Скорочення суддів у 2022 році в Україні – вже вирішений факт. Замість 700 судових установ має залишитися 200, а створення Вищого адміністративного суду дозволить подавати скарги і скасовувати рішення більшості держорганів.

ПІДВИЩЕННЯ ЗАРПЛАТА СУДДІВ УКРАЇНИ В 2022 РОЦІ

З метою якнайшвидшого проведення задуманого, вже розгорнута широка інформаційна кампанія-наприклад, вважається, у скільки обходиться утримання Конституційного Суду, його апарату і навіть автопарку, вказується, що ці гроші йдуть з бюджету.

Читайте так же:  Останні новини про індексацію зарплати маркетолога в Україні у 2022 році

Про подальшу економію

У 2021 році, через пандемії коронавірусу, прийнято рішення про скорочення і лімітування трактамента, вимірюваного в мінімальних зарплатах, але не в збільшеному розмірі, а за встановленою в попередньому році. Обмеження торкнулося і винагород, хоча в проурядових виданнях наполегливо акцентувалася увага на збереженні за працівниками судового апарату допомоги, відпустки та оздоровлення, а також пільг з соціально-побутових аспектів.

Після закінчення пандемії (яке невідомо коли відбудеться) зарплата районного судді в Україні складе 30 ПМ. Невідомо, яку величину будуть використовувати в розрахунках-трохи збільшену стару, нову, яку планують підняти майже в 2 рази і відкріпити від неї всі виплати або умовний коефіцієнт, який після цього будуть затверджувати законодавчо для застосування в практичних потребах. У першому і в третьому випадку це буде трохи більше 60 тисяч гривень.

У ЗМІ вказують на парадоксальну ситуацію – в уряді впевнені, що країна перевантажена судами, в суворій реальності – спостерігається тотальна нестача кадрів, і справжні справи просто нікому розглядати.

Перманентно зростає кількість поданих судових позовів, розглядати які нікому, тому деяким суддям продовжили терміни відправлення повноважень.

Останні новини про зарплату помічника судді в 2022 році в Україні ще менш втішні – персонал судових інстанцій отримує вельми скромні оклади. У багатьох не вистачає коштів на забезпечення сімей, тому вони починають брати хабарі або йдуть працювати в більш високооплачувані категорії.

Жебрацька зарплата секретаря суду в Україні індексується на загальних підставах і становить ще скромнішу суму. Тому фахівця, який придбав хоча б мінімальну кваліфікацію, складно утримати на місці. Звідси непрофесіоналізм, похибки і помилки в діловодстві.

Все буде ще гірше, коли замість 700 залишиться 200 інстанцій, а замість звичних судів з’явиться Конституційна палата в Харкові і англійська система прецедентів. Посиланням на одну неправильну справу можна буде виправдати іншу, переступаючи через Кримінальний кодекс та інші закони. Так що обговорювати доводиться не стільки зростання зарплат, скільки посилення хаосу і корупції з метою економії грошей з перманентно дефіцитного бюджету.

Читайте так же:  Повышение зарплаты юриста в Украине в 2020 году

Оставьте комментарий