Чи буде підвищення зарплати медсестри в Україні в 2022 році

ЗМІ України посилено мусують новину про підписання Зеленським чергового Указу. Він говорить про те, що виконання програми державних гарантій медобслуговування має розпочатися на наступний рік.

Реакція експертів у сфері економіки неоднозначна-одні вказують, що точних термінів не названо, інші, – що зростання зарплат має бути закладено в бюджет, а його прийняття для уряду завжди проблемне. Деякі обставини, змушують припускати, що у питання, коли медсестрам підвищать зарплату в Україні 2022 поки немає певної відповіді.

Коли медсестрам підвищать зарплату в Україні 2022

Підвищення як термін

Зарплата медсестри в Україні-Категорія, якої недостатньо не тільки для забезпечення нормального рівня життя, а й для базових потреб, без яких неможливо обійтися в процесі виживання.

Статистичні дані показують, що медики, на тлі зростання цін і підвищення комунальних тарифів, стали отримувати в три рази менше грошей, якщо перевести їх в доларовий еквівалент.

У році, на який намічено дію указу, уряд планує нове зростання долара по відношенню до гривні. Це означає, що її купівельна спроможність стане ще меншою, але трохи наповниться бюджет. Якщо Слухати обіцянки президента про те, що зарплата медиків зросте в рази, потрібно згадати:

  • сумну історію з популістськи обіцяним підвищенням зарплати вихователям дитсадків, на яке в результаті не виявилося грошей у бюджеті;
  • зарплати педагогів, триразове зростання яких, передбачений постановою попереднього уряду, потім багаторазово відкладався і ігнорувався, і в кращому випадку буде знову запланований на 2023 рік;
  • обіцянки про підвищення зарплат медикам в 2021 році, про який м.Степанов повідомив, що воно не закладено в дефіцитному бюджеті, і так і виявилося.

На тлі грошей, які виплачуються медсестрам у Києві та в Одесі (8,5-8 тис.грн., особливо плачевно виглядають оклади в Запоріжжі та Миколаєві (4,5 – 6,5 тис.). Оклад медсестри вищої категорії в Україні-варіабельна Категорія, розмір якої залежить від місця проживання та спеціалізації – та ж статистика стверджує, що найвагоміші кошти отримує медсестра поліклініки, а процедурна і працююча в ДНЗ-трохи більше мінімальної зарплати, і це з усіма переробками та додатковими обов’язками.

В середньому, у великих містах, нестача середнього медперсоналу становить понад 13% – люди зі спеціальною освітою воліють працювати не за профілем, щоб забезпечити собі відносно високу зарплату. На Західній Україні тільки у Волинській області та Львівській області не вистачає медсестер – в інших, невеликих населених пунктах, люди тримаються за будь– яку роботу, оскільки безробіття і її не вистачає-звідси і великий відтік населення на заробітки за кордон.

Обіцянки і реальність

М. Степанов, раніше голова профільного департаменту, заявляв неодноразово про необхідність виділяти на охорону здоров’я більше грошей з бюджету – сум, які були закладені на 2021 рік, було недостатньо, особливо, в період пандемії. Можна згадати скандальні випадки з невиплатою надбавок за роботу з коронавірусними хворими і заяви про те, що уряд не повинен займатися регіональною охороною здоров’я – на це повинні виділятися кошти з місцевого бюджету.

“Обозреватель” наводить красномовні результати дворазового підвищення тарифних розрядів, запланованого на 2021. Обіцянка медсестрам підвищення на третину, не стане знаменною подією – оклад у деяких з них менше мінімалки і до цього рівня їй доплачує держава або місцевий бюджет.

Зарплата медсестрам в Україні 2022

Зарплата хірурга першого розряду тільки в грудні підросте до 7 тисяч. У деяких супермаркетах охоронцям платять в 2,5 рази більше. Не заважає згадати, що в 2020 ситуація йшла точно так само – було багато розмов про кадровий голод в українській охороні здоров’я, важку працю медиків в період пандемії.

В результаті трохи підняли оклади в ЄТС і оптимізували службу швидкої допомоги – прибрали спецбригади і лікарів, водія зобов’язали мати медичну освіту і допомагати в роботі парамедику. На виправдання йдеться про перебудову за західними зразками. Але невідомо, наскільки необхідно таке сліпе копіювання, ігнорування досвіду вітчизняної медицини. Досить згадати, що перша в Європі станція швидкої допомоги була відкрита в Одесі.

Читайте так же:  Стипендия студентам в 2022 году в Украине

“Главреж” та інші офіційні видання, за аналогією з минулим роком, знову пишуть, що заплановано грандіозне підвищення зарплати медсестрам в Україні 2022. Але навіть і в них можна угледіти деякий скептицизм:

  • указом передбачається підвищення МЗП для медпрацівників;
  • Зеленський “висловив надію” » що його побажання буде враховано в складанні бюджету;
  • виступаючи з нагоди Дня медпрацівника, президент заявив, що у Указу складна назва, зате, на його думку, гранично проста суть;
  • медики не повинні думати про порятунок свого життя, коли займаються чужими (цитата з промови українського президента);
  • Середня зарплата в Україні не повинна бути СЗ у медпрацівників, медики повинні отримувати в два рази більше.

На думку Зеленського, зарплата медсестри після реформи повинна бути не менше 2 МЗП (13,5 тис.грн.), а у лікаря – на рівні 20 тис.грн. І це заявляє уряд, який назвав» популістським ” рішення попереднього уряду про зростання зарплат педагогів на тій підставі, що на його виконання і тоді, і зараз в бюджеті немає грошей.

Нагадаємо, що раніше той же політичний діяч обіцяв зростання зарплати лікарів до 25 тис.грн. вже в 2021 році, і саме це твердження найчастіше цитують, коли перераховують реальні фактори підвищення – невелике зростання ПМ і перенесений з липня на грудень, з метою економії коштів з бюджету, другий підйом МЗП. Приблизно тоді ж д. Шмигаль стверджував, що ціни в Україні знизяться, а всі зарплати зростуть.

Реальні перспективи

Повідомлення про те, що підвищиться оплата за тарифний розряд медсестри в Україні, датовано восени 2020 року. Положення стало працювати з 2021, але не призвело до істотного зростання – держава все ще доплачує до МЗП. Коли знову піднімуть мінімалку (це знакова подія намічено на кінець 2021 року), доведеться знову збільшувати доплату.

Поки медсестрам пропонують самостійно піклуватися про себе – підвищувати кваліфікацію, брати на себе додаткові обов’язки і працювати не на одну ставку, благо це дозволяє дефіцит кадрів.

Указ, підписаний у другій декаді першого місяця літа, наказує передбачити грошові кошти на підвищення зарплати медиків. Це сильно нагадує ситуацію із зростанням коштів в посадових окладах педагогів, який відкладався протягом декількох років через те, що в бюджеті не було грошей. Припускати, що вони з’являться в цьому році, немає підстав – МВФ вже схвалило дефіцит бюджету в 3,5%, А спочатку взагалі планувалося близько 4,4%.

Читайте так же:  Какая бывает гарантия на пластиковые окна

Не виключений варіант, що його відкладуть на наступний рік, під приводом дії Бюджетного кодексу, хоча юристи нещодавно вказали, що такі дії влади незаконні – він не може скасовувати законодавчі акти. Зауважимо, що президентський указ носить рекомендаційний характер і висловлює сподівання, що його побажання будуть враховані депутатами наприкінці року. У ньому тільки визначаються напрямки, за якими Кабмін повинен проводити розробки в області пошуку коштів на удосконалення та оновлення медобладнання.

При цьому, відповідальність за заборгованості із зарплати покладається на місцеву владу, з яких ніхто не знімає обов’язку перераховувати кошти до держбюджету. Реформа в Україні – це не виділення нових, значних асигнувань (їх просто нізвідки взяти на тлі виплат зростаючих заборгованостей і відсотків по них), а звільнення кадрів, голосно іменоване оптимізацією. Не виключено, що скорочення медсестер у 2022 році в Україні – єдиний шлях виконати обіцянки гаранта Конституції.

За рахунок звільнених коштів піднімуть зарплати вцілілим. Останні новини Про індексацію зарплати медсестри в Україні в 2022 році були про добрі наміри проводити її в строго визначену дату і в обов’язковому порядку. Поки це все ще під питанням (Мінпраці акцентувало увагу на необхідності для цього коштів у бюджеті). Планується встановлювати ПМ на рік в законодавчому порядку, відкріпивши його від нарахування пенсій і соцвиплат. Його розмір поки невідомий, але ж саме ця величина з усієї зарплати індексується після того, як Держстат опублікує в періодичних виданнях результати своїх досліджень.

Оставьте комментарий