Чи буде підвищення зарплати вчителів в Україні в 2022 році?

Приблизну відповідь на питання, коли вчителям підвищать зарплату в Україні, можна знайти в минулорічних повідомленнях, датованих останнім місяцем осені. У завершальній декаді листопада в ЗМІ з’явилася інформація про пікети, які пройшли під стінами Верховної Ради. Їх організували вчителі, які вимагали підняти зарплати працівникам сфери освіти після того, як Кабмін вже не вперше відклав вступ в дію постанови №822.

ЧИ БУДЕ ПІДВИЩЕННЯ ЗАРПЛАТИ ВЧИТЕЛІВ В УКРАЇНІ В 2022 РОЦІ

Інформація до роздумів

У липні 2019 року Кабмін прийняв постанову за № 822, яка була опублікована в Офіційному віснику України. У листопаді 2020 року той же Кабмін прийняв нову постанову, за №1149, в якому попередній документ був припинений в дії до 31 грудня наступного року.

Деякі пункти з нього виключені, в інші були внесені зміни. Щоб було зрозуміліше, про що відсунута Постанова – в ній передбачалося, що зарплати українських вчителів повинні бути підвищені в терміновому порядку.

Постанова про перенесення терміну дії на півтора року підписана Д.Шмигалем, внесено одну зі змін – Заміна 2021 року на 2022. Люди, які розбираються в українському законодавстві, стверджують, що автоматичного запуску дії постанови від 2019 року не відбудеться, якщо уряд Зеленського не прийме нове рішення, оскільки дію постанови призупинено до останнього дня поточного року, а його новий запуск не відбудеться без відповідної постанови.

Якщо Кабмін знову підніме питання про введення його в дію, результатів слід очікувати тільки з 2023 року. І чим довше вдасться відтягувати цю дату, тим більше це влаштовує народних обранців, у розпорядженні яких все одно немає грошей на його виконання:

  • Постанова № 822 передбачала підвищення вчительських зарплат до розміру 3 прожиткових мінімумів;
  • уряд, який отримував додатковий піар і навіть рейтинг завдяки зростанню ПМ, нехай на незначну суму, в результаті повинен був виділити значні асигнування, щоб підняти педагогам зарплату;
  • у листопаді поточного року планується значне зростання прожиткового мінімуму, але він перестане бути основою для підрахунків;
  • грошей не було і в момент прийняття постанови, тому Кабінет Гончарука його відстрочив до початку поточного року і протести вчителів його не злякали;
  • Нова відстрочка відбулася після виборів – з приходом Зеленського до влади в ситуації з грошима нічого не прояснилося, а тільки заплуталося ще більше.
Читайте так же:  Минимальная зарплата в 2021 году с 1 января в Украине

Підвищення зарплати вчителям в Україні 2022, обіцяне попереднім урядом, яке перед виборами сподівалося знайти підтримку виборців, приймаючи свідомо безнадійні рішення (проте вкрай приємні юшку середнього обивателя), ні на чому не було засноване і являло собою безнадійну утопію.

Роз’яснення з питання

В Україні такі трюки з населенням-звичайнісінька справа. Досить згадати, що з літа 2020 голосно говорилося про підвищення зарплати вихователів дитсадків. В результаті, після прийняття закону про Бюджет, прем’єр пояснив на телеканалі, що його не буде, тому що на цей захід немає грошей.

Тепер воно відсунуте ще далі і фактично вже на межі скасування. Оскільки в уряду немає грошей, ніхто не буде піднімати питання про запуск постанови Кабміну, яка не просто відстрочена, а й залишена із закритим терміном нового запуску. Юристи, які відстоювали інтереси вчителів, кажуть, що грошей немає і з’явитися їм нізвідки, неважливо, чи йде мова про 2020-2021 або на два роки пізніше.

ПІДВИЩЕННЯ ЗАРПЛАТИ ВЧИТЕЛІВ В УКРАЇНІ В 2022 РОЦІ

Експерти у сфері економіки кажуть, що постанова № 822 була для уряду каменем спотикання у прийнятті бюджету. Тому його скасування, під виглядом перенесення терміну вступу в силу, готувалася Кабміном і рішення було прийнято разом з іншими ще за тиждень до початку вчительських протестів. Вони кажуть, що розраховувати на відновлення можуть тільки наївні люди. У число останніх увійшли і об’єднані профспілки, які відправили протест із зазначенням про необхідність забезпечити поетапне зростання зарплати педагогам, проте всі протести, і письмові, і усні, були проігноровані і Секретаріатом Кабміну, і Міністерством освіти України, від якого в цьому питанні мало що залежало.

Читайте так же:  Повышение зарплаты фармацевта в Украине в 2021 году

Міносвіти, ще недавно виражало гаряче прагнення боротися за втілення закону в дію і підвищення ставки вчителям у вересні 2020 року, пізніше розмістило на сайті повідомлення про те, що прийняття такої постанови в липні 2019 року, було популістським і коштів у бюджеті на його виконання не було. Це означає, що сподіватися на його виконання Нема чого і марно.

Інші новини

Становище у сфері освіти все ще плачевне, Професія втратила престижність і навряд чи може сподіватися на вливання молодих кадрів при нинішньому рівні зарплати. Є Закон Про освіту, який передбачає, що вчителі ж в 2022 повинні отримувати не менше 4 ПМ, але якщо приймуть закон про відкріплення прожиткового мінімуму від розрахунків, то це твердження втратить силу. Верховна рада призупинила дію кількох законів на підставі прийняття бюджету.

Конституційний суд 13 років тому вказав, що це незаконно і суперечить Конституції: закон не може бути припинений або змінений законом Про бюджет, але законодавці це вперто ігнорують.

Деякі надії на підвищення все ще залишаються:

  • зарплата вчителів України за тарифною сіткою має зрости двічі за рік і кошти на це передбачені;
  • йдеться про введення додаткового коефіцієнта, але передбачається – що це-всього лише включення добавки в оклад, щоб він виглядав вагоміше, це призведе до зростання на 10%;
  • останні новини Про індексацію зарплати вчителям України в 2022 році, кажуть, що зростання подібним чином може відбуватися в закріплену дату, або все залишиться на колишньому порядку і додавання будуть відбуватися епізодично.

С. Шкарлет, глава профільного відомства, говорить про те, що слідом за підвищенням в 2021, в цілому, майже на третину, Міносвіти буде вишукувати додаткові можливості підвищити вчителям зарплату. Це може бути не зовсім те, на що сподіваються педагоги. Реформування і благі наміри – прекрасний спосіб скоротити заклади освіти і персонал, який в них працює.

Читайте так же:  Последние новости об индексации зарплаты прокуроров в 2019 году в Украине

Звільнити і залишити без роботи

Скорочення вчителів в 2022 році в Україні цілком реально: ще в кінці 2020 року в пресі з’явилися повідомлення від профспілки про те, що Міністерство освіти розробляє реформу, яка передбачає скасувати ряд надбавок, а деякі зменшити в розмірі. Міністерство фінансів повідомило, що підвищити зарплати можна тільки економлячи. Для цього слід скоротити ряд шкіл і посад, і на звільнилися гроші підняти зарплати вцілілим.

Шмигаль навідріз відмовив профспілці педагогів у виділенні більшої кількості коштів з бюджету на освіту. Є підозра, що уряд Зеленського вже почав роботу за меморандумом, підписаним з МВФ, згідно з яким частина вчителів повинна піддатися скороченню, а школи – оптимізації.

У ЗМІ можна зустріти твердження про посилену діяльність профспілок, але протести і петиції влада просто ігнорує. Картина видається тим більше безрадісною, чим більше зростають борги України, викликані непрофесійним управлінням і диктатом кредиторів.

Оставьте комментарий