Цхінвалі призупинив проведення референдуму щодо входження до складу Росії

chinvali prizupiniv provedennja referendumu shhodo vhodzhennja do skladu rosii - Цхінвалі призупинив проведення референдуму щодо входження до складу Росії

В окупованій Південній Осетії скасували референдум про приєднання до РФ, призначеного на 17 липня вже колишнім президентом Анатолієм Бібіловим.

Новий де-факто президент Алан Гаглоєв, який обійняв посаду 24 травня, видав указ про зупинення проведення референдуму доти, доки не будуть проведені відповідні консультації з Москвою.

Серед причин цього, як йдеться в указі Гаглоєва, неприпустимість одностороннього рішення референдуму з питань, які торкаються інтересів та прав РФ. Лідер сепаратистів одночасно затвердив склад делегації, яка вестиме переговори «з усього комплексу питань, пов’язаних із подальшою інтеграцією» окупованого Цхінвальського регіону з Російською Федерацією.

Примітно, що раніше, 24 травня, прес-секретар російського президента Дмитро Пєсков вказав на помилкове формулювання питання, яке Цхінвалі збирався представити на референдумі 17 липня.

«Якщо ми правильно розуміємо, юридично сформульовано питання для референдуму як об’єднання республіки Південна Осетія та Росії. Тобто юридично це такий собі казус, тому що, якщо об’єднання, значить, йдеться про створення якоїсь третьої держави, що звичайно ж неможливо. Там потрібно трохи юридично подумати над формулюваннями», – заявив представник Кремля.

При цьому Пєсков зазначив, що російська сторона не робить жодних дій у цьому напрямку.

Тбілісі не визнає легітимності політичних процесів у Цхінвальському регіоні. Раніше, коли сепаратисти оголосили про свої плани, грузинське МЗС заявило, що в умовах окупації будь-який референдум не має юридичної сили.

Читайте так же:  Заарештовано гендиректора популярної опозиційної телекомпанії

Контекст

Протягом років низка південноосетинських сепаратистів періодично заявляла про бажання приєднання Південної Осетії до Російської Федерації, посилаючись на підсумки референдумів, проведених у Цхінвальському регіоні у 1992 та 2006 роках. При цьому 1992 року більшість учасників референдуму підтримали приєднання Південної Осетії до Росії, але 2006 року більшість проголосували за збереження статусу незалежної держави. Хоча в останньому випадку йшлося про незалежність від Грузії.

Водночас у цих референдумах не брали участі етнічні грузини, які були змушені залишити свої будинки внаслідок конфлікту, а також населення Ахалгорі – території, на яку до російсько-грузинської війни 2008 року поширювалася юрисдикція Грузії.

Після того, як у Цхінвальському регіоні оголосили про намір провести ще один референдум, в іншому окупованому регіоні Грузії – Абхазії заявили, що, вітаючи плани осетинських сепаратистів, Сухумі не збирається приєднуватися до Росії.

Нагадаємо, що чотирнадцять років тому, у 2008 році, внаслідок російсько-грузинської війни, Росія визнала незалежність двох грузинських регіонів – Абхазії та Південної Осетії – та перекинула додаткові війська та озброєння на свої військові бази на цих територіях. Усі держави світу – за винятком Венесуели, Нікарагуа, Науру та Сирії – визнають ці регіони територією Грузії, окупованою Росією.

Поспіх Цхінвалі та інтереси Кремля

Засновник НВО «Громадянська ідея», колишня міністр оборони Грузії Тіна Хідашелі вважає, що на даному етапі включення до складу Російської Федерації сепаратистської Південної Осетії або Абхазії не становить інтересу для Москви, яка і без того повністю контролює і фінансує ці окуповані грузинські території.

Хідашелі вважає, що попередній де-факто лідер сепаратистів Анатолій Бібілов спробував використати цю тему в рамках своєї виборчої кампанії, причому не погодивши її на відповідному рівні в російському керівництві, тобто зробив це не з тими чиновниками, хто ухвалює рішення. Саме цим пояснює експерт “непорозуміння”, які виникли у зв’язку з “бібілівським референдумом”.

Читайте так же:  Влада погодилася перевести екс-президента Грузії Саакашвілі з в'язниці до приватної клініки

«Як у Москві, так і в Цхінвалі почали шукати приводи, щоб пояснити зупинення референдуму, оскільки його скасування могло надіслати небажані сигнали і навіть створити враження того, що Росія ніби відступає. Але прийняти до свого складу цей регіон на даному етапі – це також створює певну незручність для Москви, тобто означає, що свого часу, визнавши так звану незалежність Цхінвалі, у Кремлі поспішили і виявилися недалекоглядними. Проте все це не виключає того, що, якщо Росії знадобиться, вона приєднає грузинські регіони і піднесе це своєму населенню як перемогу над НАТО або ще кимось, загалом так, як це буде вигідно на той момент Кремлю», – резюмувала Хідашелі.

Конфліктолог Паата ЗакареїшвіліУ минулому держміністр з питань примирення та громадянської рівноправності також вважає, що перед де-факто президентськими виборами, які відбулися у квітні, непопулярний у Південній Осетії Анатолій Бібілов з метою залучення виборців вирішив використати тему входження регіону до складу РФ. При цьому, переконаний Закареїшвілі, навряд чи реально він збирався проводити референдум, тим більше без погодження його з Москвою. Політолог нагадує, що до виборів Бібілов навіть не називав конкретної дати референдуму та підписав указ про його проведення лише після того, як програв Алану Гаглоєву.

«Ініціатива референдуму не належала Гаглоєву, проте програвши на виборах, чомусь Бібілов підписує указ про його проведення. Особисто я бачу це як дрібну помсту розлюченого Бібілова, який залишив розхльобувати заварену ним кашу своєму конкурентові», – вважає Закареїшвілі.

Щодо позиції Москви, політолог вважає, що в Кремлі не бачать необхідності в негайному приєднанні Цхінвальського регіону, який повністю їй підпорядковується. Тим більше, що Москва бачить, що грузинська влада намагається «бути максимально коректною щодо Росії», що в свою чергу дуже негативно позначилося на відносинах Тбілісі з Києвом, який відкрито критикує позицію грузинського уряду.

Читайте так же:  Влада Грузії намагається знайти розумний баланс у позиції щодо війни в Україні

«Ключовий момент тут у тому, що Росії зараз не цікаво приєднувати Цхінвальський регіон. Друге – навряд чи в Москві хочуть дискредитувати правлячу «Грузинську мрію», яка всіляко намагається не псувати відносин із Росією. Це не означає, що в майбутньому Росія утримається від поглинання Цхінвалі, але зараз це просто не цікаво», – вважає Паата Закареїшвілі.

Оставьте комментарий