Знімки з телескопа Webb чудово показують його можливості. Кілька років тому астрономи мого віку навіть не мріяли про них, каже доктор. Мацей Миколаєвський. Ці фотографії допоможуть визначити майбутнє, наприклад, Чумацького Шляху, а також полегшать виявлення речовин, які свідчать про існування життя на інших планетах.
У вівторок NASA показало більше фотографій, зроблених космічним телескопом Джеймса Вебба. До них відносяться туманність Кіль (NGC 3372), екзопланета WASP-96 b, туманність Південне кільце (NGC 3132, також відома як Вісім розбитих) і група галактик Квінтет Стефана. У понеділок NASA разом із президентом США Джо Байденом представило першу історичну фотографію з цього телескопа.
Доктор хаб. Мацей Міколаєвський, почесний професор Університету Миколи Коперника в Торуні в Інституті астрономії, головний редактор двомісячника «Urania-Postępy Astronomii» та співавтор телесеріалу «Astronarium» вважає, що об’єкти, фотографії яких мають щойно опубліковані надзвичайно цікаві та чудово демонструють можливості нового телескопа.
«Знаменитий Квінтет Стефана — це колекція взаємодіючих галактик, яка може допомогти знайти відповіді на питання про взаємодію між галактиками, включаючи, наприклад, майбутнє нашого Чумацького Шляху, який зіткнеться з галактикою M31 через 5 мільярдів років. Південне кільце допоможе нам краще визначити майбутнє Сонця через кілька мільярдів років. Подібним чином до центральної зірки цієї туманності передбачається, що воно позбудеться своїх зовнішніх шарів “, – пояснює вчений, який вивчав астрофізику подвійних зірок .
Надзвичайно цікавий і привид екстрасонячної планети – гарячого газового гіганта типу Юпітера, що обертається навколо зірки WASP-96. «Такі спостереження можуть принести абсолютно нові можливості виявлення біосигнатур на інших планетах, тобто речовин, які можуть свідчити про існування життя. Ще кілька років тому астрономи мого віку навіть не мріяли про такі можливості», – визнає він.
Ще одна цікава річ, наголошує він, це туманність Кіля в сузір’ї Кіла. Це величезна газова туманність, освітлена молодими, дуже гарячими зірками. У його центрі знаходиться одна з найбільших, наймасивніших і найяскравіших зірок нашої галактики – Ета Кіля, яка досі приховує багато таємниць.
“Невідомо, як може існувати зірка з такою масою і таким хімічним складом. Вона змітає величезну кількість матерії у вигляді зоряного вітру. Вона може вибухнути як наднова в будь-який момент. що вирішило про хімічну еволюцію Саме їхні вибухи поширили такі елементи, як вуглець або кисень, без яких нас би тут не було, і ми б про це не говорили», – описує доктор Мацей Міколаєвський.
Посилаючись на перше зображення телескопа Webb, він зазначає, що помітні діапазон і надзвичайна чіткість зображення. «Роблячи цю фотографію, Вебб дивився далі, ніж телескоп Hubble. У той же час подібну фотографію Hubble потрібно було експонувати кілька тижнів, а ця фотографія зайняла кілька годин», – говорить він.
Перша фотографія, опублікована як перша, також вказує на величезні виклики, з якими стикаються дослідники далекого космосу. Він показує гравітаційні спотворення в зображенні далеких галактик, спричинені ближчими до нас об’єктами. Аналіз таких фотографій потребуватиме складної, складної обробки, – підкреслює він.
“Дослідження еволюції Всесвіту майже від його витоків, включаючи далекі галактики, відкрите для нас. Можна буде відповісти на питання про роль центральних чорних дір – чи першими виникли галактики або надмасивні чорні діри ховаються в їх центри» – резюмує він.
Космічний телескоп Джеймса Вебба запустили 25 грудня 2021 року. Він має дзеркало діаметром 6,5 метрів і буде проводити інфрачервоні спостереження. Це проект, який виконує NASA у співпраці з космічними агентствами ESA та CSA.
PAP – Наука в Польщі, Марек Матач
мат / екр /