Індексація зарплати в 2021 році в Україні

Індексація зарплати в Україні проводиться згідно Закону від 03.07.1991 № 1282-XII. Порядок проведення процедури з основними вимогами зазначений у законодавчому акті від 06.09.2007 р. № 556/13/155-07. Майбутня індексація зарплати в 2021 році в Україні буде проводитися за аналогією попереднього року, ніяких нововведень в періоді, що минає не було.

ІНДЕКСАЦІЯ ЗАРПЛАТИ В 2021 РОЦІ В УКРАЇНІ

Індексація зарплати-коли вона проводиться?

Важко знайти українця, якого не цікавило б питання, чи буде індексація в цьому місяці або якою буде середня зарплата в Україні 2021 в доларах. Експерти все однозначно відповідають, що передумови для проведення індексації щомісяця виплачуваних грошових коштів, помітні вже сьогодні.

Аналізуючи моніторинг цін, що проводиться статистами, видно, що рівень цін на такі продукти, як цукор, гречка, яйця, кури та інші, вже зараз перевищив ціни минулого місяця і минулого року. Не виключено підвищення в 2021 році вартості комунальних послуг. Якщо максимально допустимий поріг ІСЦ буде перевищено, індексація заробітної плати дасть про себе знати вже в наступному місяці.

Щодо заробітної плати в доларах експерти запевняють, що виплати в новому році підвищаться однозначно. З січня 2021 року мінімалка обіцяє піднятися до рівня 6 тис.грн., а ще через 6 місяців до 6,5 тис.грн. При цьому не виключений одночасне зростання цін, про що підтверджують дані попереднього року.
Якщо таке трапиться, уряд разом з депутатським корпусом готовий в терміновому порядку вжити екстрених заходів щодо їх регулювання. Будь-яке зволікання або бездіяльність може негативно позначитися на добробуті народу і його настрої.

Терміни, що використовуються при індексації грошових доходів українців
З отриманих у 2007 році роз’яснень Мінпраці, стало ясно, зобов’язання з проведення процедури стосується підприємств усіх форм власності, а також фізичних осіб.індексація останніх проводиться за рахунок власних коштів підприємця.

З моменту прийняття Закону пройшло 29 років, а термінологія залишилася колишньою. Перш ніж дізнаватися, як розрахувати індексацію зарплати в Україні бухгалтер або інша особа повинна ознайомитися з основними термінами. Головними з них є:

 • базовий місяць-дата або період прийому найманого працівника на підприємство, коли відбулася остання зміна зарплати в бік підвищення (у базовому періоді з моменту зміни грошових виплат індексація не проводиться);
 • розмір зарплати-вказується при прийомі на роботу (нарахування проводиться згідно штатного розкладу);
 • розмір прожиткового мінімуму – далі-ПМ) – індексація нарахувань проводиться повністю в ситуаціях, коли сума виплат нижче ПМ, якщо з/п вище ПМ, індексується тільки ПМ (з 01.01.2021 року ПМ для працездатного населення досягне показника 2301 грн.);
 • відсоток індексації-по-іншому називається ІСЦ, розраховується після моніторингу цін на соціально-значиму групу товарів, щомісяця публікується на офіційному сайті Мінстату.
Читайте так же:  Служба такси в Киеве

Знання і розуміння термінології допоможе швидко і правильно провести розрахунки.

ІНДЕКСАЦІЯ ЗАРПЛАТИ

Калькулятор індексації зарплати в Україні

Головним правилом індексації, якого слід дотримуватися, є проведення нарахувань за умови, що ІСЦ перевищує поріг 103%. Сьогодні існує безліч програм, завдяки яким можна самостійно провести розрахунок індексації зарплати 2021. Одним з них є калькулятор індексації зарплати в Україні.

Для проведення розрахунків достатньо володіти інформацією про розмір зарплати і базовий період. Після правильного введення даних перед Користувачем з’явиться інформація. Переваги калькулятора полягають в простоті користування. Для проведення розрахунків не обов’язково мати досвід бухгалтера.

Отримати необхідну інформацію. може простий працівник.
Калькулятор і спеціальні додатки знаходяться у вільному доступі в інтернет-ресурсах, зокрема, на тематичних форумах. Сучасні калькулятори оновлюються відповідно до вимог законодавства. Тому в достовірності наданої інформації сумніватися не варто.

Розрахунок суми індексації з прикладами

При відсутності необхідного ПЗ, гаджета або доступу до Інтернет-ресурсів бухгалтер або інша особа може провести розрахунки самостійно. Алгоритм дії відрізняється простотою, полягає в перемноженні помісячних результатів. Сума індексації дорівнює добутку індексованої зарплати на процентний показник приросту індексу.

Приклад

Працівник був прийнятий на підприємство 01.01.2020 року, тому базовим вважатиметься місяць січень. За штатним розкладом заробітна плата становить 3500 гривень.

Для зручності проведення розрахунків бухгалтера виписують інформацію на папері в стовпчик або у вигляді таблиці. У нашій ситуації розрахунки будуть проводитися наступним способом:

 • січень – ІСЦ (102,7);
 • лютий-ІСЦ (99,7);
 • березень-ІСЦ (100,8);
 • квітень-ІСЦ (100,8);
 • травень-ІСЦ (100,3);
 • червень-ІСЦ (100,2);
 • липень-ІСЦ (99,4);
 • серпень-ІСЦ (99,8).

Знання ІСЦ дозволяє визначити відсоток приросту або коефіцієнт індексації зарплати в Україні ((102,799,7100,8100,8100,3100,299,4*99,8)-100%=103,7-100=3,7%).

Станом на липень 2020 ПМ для працездатних українців становить 2197 грн. Остаточна сума індексації складе(3500-2197) * 3,7=48,21 грн. Таким чином заробітна плата найманого працівника становитиме 3500+48,21 або 3548,21 грн.

Нарахування індексації на зарплату в Україні в 2021 році буде проводитися за аналогічною схемою. При цьому не варто забувати, що не всі доходи українців підлягають індексації. До розрахунків допускаються грошові кошти не разового характеру. До таких доходів належать:

 • заробітна платня;
 • щомісячні преміальні та надбавки з доплатами;
 • пенсійні виплати;
 • студентські виплати;
 • соцпособия;
 • грошові кошти, що виплачуються органами соцстрахування;
 • грошове забезпечення військовослужбовців та ін.
Читайте так же:  Официальная минимальная зарплата в 2018 году в Украине

Індексація не проводиться на дохід, отриманий в результаті підприємницької діяльності, оренди нерухомості, лікарняних, відрядних та інших виплат разового характеру.

Для правильності проведення розрахунків фахівці рекомендують користуватися офіційною інформацією, яку відображає таблиця індексації зарплати за 2021 рік.

Особливості оплати відрядних при проведенні індексації

Практично на кожному підприємстві практикуються відрядження. Виїжджаючи в інше місто або країну для виконання посадових обов’язків, фахівець не зобов’язаний нести витрати за власний рахунок. У таких ситуаціях підприємством виплачуються відрядження.

При проведенні індексації та наявності відряджень, нарахування зарплати проводиться по-іншому Порядку. Середня зарплата по місяцях в таких ситуаціях до уваги не береться. Розрахунки проводяться виходячи за неповним робочим часом.

ТАРИФНІ РОЗРЯДИ БЮДЖЕТНИКІВ В УКРАЇНІ НА 2021 РІК

Приклад

У червні 2020 року завод відправив працівника у відрядження, загальна тривалість якого склала 3 дні. Відрядження були виплачені попередньо з розрахунку середньої зарплати за попередні 2 місяці.

При кількості робочих днів у місяці 20, фактично відпрацьована кількість днів на підприємстві склала 17. Оплата згідно окладу, складе: 5000 * 17/20=4250 грн., відрядження складуть 3-250=750 грн., червнева індексація 65,32 * 17/20=55,52 грн. Сумарно зарплата працівника за червень складе 4250+750+55,52=5055,52 грн.

Індексація зарплат підприємцями

Вивчення законодавчих актів попередніх років показало, що в них є прогалини. Одним з них є відсутність порядку індексації для підприємців, що займаються приватним бізнесом. Згідно з нормативними актами роботодавець має право самостійно встановлювати власний порядок. При проведенні процедури вони можуть вибрати один із зазначених нижче показників:

 • ІСЦ-офіційно встановлюється Мінстатом по Україні, публікується на офіційному сайті;
 • прогнозний показник інфляції – передбачається при прийнятті бюджету на наступний рік (запланована в 2020 році складе 6,3%);
 • величина ПМ – за практикою попередніх років ПМ в Україні змінюється 3 рази на рік: у січні, липні та в грудні.

Звертаємо увагу, що зазначені вище показники не є обов’язковими. Для перегляду зарплати може бути обрана інша величина. Аби вона враховувала підвищення рівня цін на соціально-значущі продукти харчування.

Проведення індексації після переведення на іншу роботу або після відпустки

Правила проведення індексації в Україні не змінювалися тривалий час. Тому розрахунки проводяться за формулою попередніх років. Якщо працівник був у відпустці або переводиться на інше підприємство в період індексації, до нього застосовуються загальні положення. Зазначений Порядок поширюється і на осіб, які повернулися з відпустки по догляду за дитиною або тільки були прийняті на роботу. Для таких людей інфляція починається з періоду, який слідує після підвищення окладу.

Читайте так же:  Повышение зарплаты пограничника в Украине 2020

Наприклад, якщо співробітник був прийнятий на роботу в липні, а підвищення окладу відбулося в червні, для індексації заробітної плати буде братися червневий Індекс.

Що таке фіксована індексація і як вона виникає?

Фіксована індексація зарплати в Україні може виникнути в такій ситуації: якщо в запланованому для індексації місяці раптово відбувається зміна окладів у бік підвищення. Якщо таке сталося бухгалтера порівнюють між собою суму, що підлягає індексації про розмір, на який була збільшена зарплата. Якщо розмір підвищення зарплати:

 • більше суми індексації-найманий працівник отримує грошові виплати разом з добавкою, а індексація не проводиться;
 • менше суми індексації-наявна між сумою підвищення зарплати та індексацією різниця вважається фіксованою (у такій ситуації працівник разом із зарплатою отримає ще й фіксовану суму індексації).

Спостереження експертів показують, що фіксована індексація проводиться в рідкісних випадках, оскільки підвищення окладів на підприємстві як правило планується керівниками заздалегідь.

На завершення


З настанням 2021 року кожен українець замислюється про власний добробут. Тому питання розміру зарплати і можливої індексації ніколи не втрачають актуальності. З інформаційних джерел та компетентних осіб стало відомо про наявні передумови щодо індексації та зміни заробітної плати в кращу сторону. Вже сьогодні цікавляться зазначеним питанням можуть скористатися онлайн-калькулятором і прорахувати попередню суму індексації. Порядок проведення розрахунків залишився колишнім, ніяких нововведень і законодавчих актів прийнято не було. Можна сміливо приступати до самостійного проведення розрахунків.

Оставьте комментарий