З трьох країн, які очікують рішення Євросоюзу, насамперед саме Грузія заслуговує на статус країни-кандидата щодо членства в ЄС, оскільки за низкою параметрів випереджає Україну та Молдову, включаючи передові позиції у міжнародних рейтингах. Про це заявив прем’єр-міністр Грузії Іраклій Гарібашвілі.
«Коли кажуть, що в Україні війна і через це їй мають надати статус країни-кандидата — вибачте, якщо війна визначає статус, ми не хочемо війни. Ми вимагаємо статусу, заслуженого внаслідок тридцятирічної боротьби грузинського народу на шляху побудови демократії», — сказав 13 червня Гарібашвілі.
Прем’єр-міністр заявив, що грузинський уряд зробив максимальні зусилля зі зближення з ЄС, у тому числі оформив угоди про асоціацію з Євросоюзом, про вільну торгівлю, досяг безвізового режиму з ЄС і подав заявку на членство. Також, нагадав Гарібашвілі, у 2017 році з ініціативи партії «Грузинська мрія» до Конституції внесли нове положення про те, що курс країни є євроатлантичним, і що з того часу було здійснено низку реформ, які продовжаться, незважаючи на рішення ЄС щодо Грузії.
Нагадаємо, що остаточне рішення щодо подальшого статусу Грузії, Молдови та України очікується наприкінці червня.
Передісторія
Заяви прем’єр-міністра відбулися після того, як Європарламент ухвалив 9 червня резолюцію «Про порушення свободи ЗМІ та безпеки журналістів у Грузії», в якій одночасно міститься заклик до ЄС запровадити персональні санкції проти засновника правлячої «Грузинської мрії» мільярдера Бідзини Іванішвілі через його « деструктивної ролі» у грузинській політиці та економіці.
Також глави політичних фракцій Європарламенту 9 червня закликали лідерів країн-членів ЄС негайно надати статус кандидатів на членство у Євросоюзі Україні та Молдові. Щодо Грузії, вона згадується у заяві окремо. Зокрема, європарламентарії закликають держави ЄС «працювати над тим, щоб Грузія набула такого ж статусу, відповідно до легітимних прагнень грузинського народу».
Ці дві заяви депутатів Європарламенту викликали різку реакцію у правлячій “Грузинській мрії”, водночас в опозиції почали висловлювати побоювання, що через «відступи від демократії» країна може залишитися без статусу кандидата в членство в ЄС.
“За прикладом Путіна”?
Політолог із Грузинського фонду стратегічних та міжнародних досліджень Каха Гоголашвілі вважає, що на тлі останніх подій шанс того, що Грузія отримає статус країни-кандидата в ЄС, «дуже низький». На думку експерта, «Грузинська мрія» сподівалася, що геополітика відіграє вирішальну роль, і що Грузії, як і Молдові та Україні, нададуть статус кандидатів, незважаючи на інші фактори. Проте, як зазначає політолог, резолюція Європарламенту, ухвалена 9 червня, говорить про протилежне.
«Я думаю, що статус країни-кандидата Грузії не дадуть. Швидше за все, відмовлять не повністю, але закликатимуть Тбілісі продовжити зусилля, щоб отримати цей статус, необхідний для вступу до ЄС. Це безперечно буде великим кроком назад», — сказав Гоголашвілі у коментарі для «Голосу Америки».
Політолог вважає, що бажання зберегти владу є головною причиною, через яку «Грузинська мрія» утискує опозиційні ЗМІ, а також чинить опір реформам, у тому числі в судовій системі, що вимагає від Тбілісі ЄС.
Гоголашвілі припускає, що закиди опонентів у тому, що дії правлячої партії обумовлені впливом Росії можуть бути справедливими, але все ж таки вагомих доказів, аргументів, щоб це стверджувати, бракує. Хоча за словами Гоголашвілі, очевидно те, що «Грузинська мрія» імітує «методи Путіна» щодо ЗМІ.
«За прикладом Путіна, утискуючи опозиційні ЗМІ, правляча сила намагається звузити медіапростір, і цим отримати повний контроль над інформацією, яку отримують громадяни. Кремль успішно зомбує російське населення своєю пропагандою, тому риторика грузинської влади щодо того, що ЄС і США нібито хочуть, щоб Грузія вступила у війну з Росією і так далі, цілком може спрацювати як пояснення — чому країна не отримала статусу кандидата в членство в ЄС», — сказав Гоголашвілі.