Оклади держслужбовців у 2022 році в Україні

Єдина тарифна сітка-підстава для щорічного формування зарплати переважаючої кількості працівників, які отримують грошове утримання з державного бюджету. Підставою для трансформацій і подальших нарахувань служать законодавчі та нормативні акти, наприклад, ЗУ «Про оплату праці», прийнятий більше 2,5 десятиліть тому.

ОКЛАДИ ДЕРЖСЛУЖБОВЦІВ В УКРАЇНІ

Таблиця окладів бюджетників у 2022 році в Україні – предмет гарячих обговорень на тематичних форумах та в інтернет-ресурсах. Вирішується питання, наскільки будуть виконані обіцянки уряду щодо підвищення зарплат бюджетникам.

Що відбувається

В кінці січня 2020 року в ЗМІ з’явилися повідомлення про затвердження Кабміном нової схеми посадових окладів державних службовців, застосування якої стартує заднім числом – з самого першого дня 2020. З цього приводу сайт Ліга Закон поінформував державні органи, які вже встигли зареєструвати свої фінансові зобов’язання про необхідність перерахунку за січень зарплат співробітників, у зв’язку з прийняттям постанови №16.

З 1 січня розмір окладу в районних і міських структурах склав прожитковий мінімум, станом на початок року, помножений на 2 – у національній валюті Це смішна сума в 4,2 тис.грн. У міністерствах, порівняно з районними і міськими структурами на всіх посадах, від рядового до керівника, оклади в 2 рази більше, але і це – мізерні суми, якщо врахувати столичні розцінки на житло, продукти і комунальні послуги.

Видання Обозреватель, відоме своїм тенденційним викладом новинного контенту, поінформувало пересічного обивателя про те, що уряд виявив і закріпив у повсякденній практиці вельми похвальну ініціативу:

  • Кабмін затвердив перелік посад, займаючи які працівники Державної служби прирівнялися до певних груп оплати;
  • тепер немає ніяких незрозумілих коефіцієнтів, є тільки абсолютні розміри посадових окладів;
  • з визначенням розміру в міських і районних органах управління все стало гранично ясно, залишилося тільки перерахувати в лютому зарплати відповідно до нових правил.

Наприкінці вересня 2021 року навіть у деяких російських виданнях стала мусуватися тема про те, що в Україні готується нечуване за розмірами підвищення зарплати держслужбовцям.

Цитувалася Заява радника президентського офісу а.Арестовича про необхідність підняти українським чиновникам зарплату як мінімум в 50 разів. В інтерв’ю інтернет-каналу він з обуренням озвучив зарплати міністра оборони заступника голови президентського офісу і заявив, що країна робить величезну помилку, недоплачуючи своїм чиновникам.

Пояснення до теми

Тут варто звернути увагу на колосальні суми, які виплачуються щомісяця іноземцям-членам наглядових рад, від яких, на думку експертів, немає не тільки практичної користі, а й слушних пропозицій. Багато з них отримують в 100-150 разів більше жебрака Міністра оборони, живуть на повному забезпеченні України. Як приклад можна згадати Укрзалізницю, що знаходиться на межі банкрутства, керівник якої отримує зарплату в 3/4 мільйона гривень щомісяця.

Немає нічого дивного в тому, що спливла тема необхідності встановити нові оклади держслужбовців, а також підвищити зарплату депутатам:

  • депутат ВРУ, К. Рудик (фракція «Голос», набрана на імені С. Вакарчука, завсідниця українських майданів) поінформувала ЗМІ, що 2 тисячі доларів їй недостатньо для постійного проживання в Києві;
  • М. Радуцький, представник президентської фракції, теж повідомив, що живе не на депутатську допомогу в 125 тис.грн., а на гроші, раніше зароблені в бізнесі;
  • А. Арестович упевнений, що і міністри заробляють сущі копійки, тому потрібно потурбуватися не тільки зарплатами бюджетників, а й окладами держчиновників.

На українських сайтах з’явилися дружні і полум’яні запевнення про те, що у багатьох громадян України зарплати непомірно збільшилися, і тільки держчиновники як і раніше обділені. Тому уряд має намір підвищити оклади держслужбовців в 2022 році в Україні, як мінімум, на 5%, а можливо, і на 6,4%.

ОКЛАДИ ДЕРЖСЛУЖБОВЦІВ У 2022 РОЦІ В УКРАЇНІ

Різні шляхи підвищення

У квітні 2021 в деяких офіційних джерелах з’явилися насторожуючі повідомлення, які свідчать, що далеко не всім чиновникам, великим і дрібним, зарплати будуть піднімати звичними і малоефективними механізмами.

Так, наприклад, співробітники Нацагентства у справах державної служби та Секретаріату Кабінету Міністрів України, а разом з ними Міністерство фінансів і нікому не відоме Міністерство цифровізації (цифрової трансформації) перейдуть на експериментальний проект.

Мета його створення, за роз’ясненнями чиновників і патріотично налаштованих авторів публікацій – наближення зарплат співробітників київських департаментів до ринкових варіантів. Пояснюється, що в тих департаментах і утвореннях, які потрапили під дію пілотного проекту, запущеного в 2021 і планованого до завершення через 2 роки, оклади держслужбовців в 2022 році в Україні будуть:

  • порівнюватися з європейськими аналогами (ніяких сумнівів з цього приводу і не виникало);
  • збільшуватися і наближатися до моделей і грейдам ринкового сектора;
  • вводитися нові класифікації посад.
Читайте так же:  Повышение зарплаты депутатов Украины в 2018 году

Якщо з цього пояснення незрозуміло, наскільки кардинальний підйом запланований для учасників експерименту, досить усвідомити вузьке коло обраних, які будуть в ньому брати участь – в ньому є Міністерство фінансів, секретаріат Кабміну і НА у справах держслужби, на чолі зі своїм головою, Н. Алюшиной. Саме ця дама-чиновниця і давала пояснення по суті експерименту, спритно уникаючи згадки джерела фінансування і відсотків, на які піднімуться оклади учасників пілотного проекту.

Через три роки (мабуть, термін відсунутий вже за вибори нового президента), планується старт впровадження моделі для всіх категорій держчиновників, в тому числі, обласного, міського та районного рівня.

Стандартні методи зростання

У державних організаціях є таблиця окладів бюджетників, яка, за запевненням некомпетентних авторів, переглядається щорічно. Вона служить основою для нарахування зарплат. Присвоєння нового розряду відбувається при зміні посадових обов’язків, підвищенні на посаді або придбанні нового рівня знань за професією. Поки в роботі варіант за 2020, але, якщо оклади за тарифною сіткою в Україні будуть переглянуті, зарплати чиновників незначно зростуть.

Ще один метод підвищення-зростання мінімальної зарплат, він в 2022 буде на рівні, прийнятому в кінці 2021 року, а наступне очікується в жовтні 2022 і складе всього 200 грн. Прожитковий мінімум в Україні-Абстрактний показник, який не відображає життєвих потреб, але застосовується в розрахунках.

До ВРУ внесено законопроект, розроблений Мінсоцполітики, в якому одночасно передбачено значне зростання ПМ і його відкріплення від проведення нарахувань. Замість нього планується вводити законодавчо щорічний коефіцієнт, який навряд чи суттєво вплине на виплати, що нараховуються з бюджету.

Особливо розраховувати на кардинальні трансформації з/п держслужбовців не доводиться, оскільки на обслуговування держборгу і відсотки за позикою вже витрачається половина всіх доходів, що надходять до бюджету України.

Читайте так же:  Оклады госслужащих в 2022 году в Украине

Оставьте комментарий