Останні висловлювання Іщенка Ростислава про Україну

Ростислав Іщенко-один з найвідоміших українських політологів. З початку 1990-их років він працював в Адміністрації Президента України, обіймав посади радників міністрів. 1 березня 2014 року киянин був змушений покинути рідну країну через зміну влади і перебратися до Москви, однак і сьогодні його політична аналітика викликають інтерес. Які ж прогнози дав Ростислав Іщенко про Україну на 2020 рік?

Іщенка Ростислав

Газ

Найчастіше політолог у своїх публікаціях розглядає питання, пов’язані з Україною та газовим ринком. «Північний потік-2» буде добудовано вже в середині 2020 року, і це кардинально змінить відносини української держави і західних країн. Україна цікава європейцям в першу чергу як транзитер російського газу. З появою альтернативних маршрутів (а в 2020 році очікується введення в експлуатацію «Турецького потоку») важливість країни в очах ЄС сильно знизиться, і він перестане її активно підтримувати.

Через розвиток газотранспортної інфраструктури знизиться цінність України і для Росії. Ключовий момент взаємин двох країн у газовій сфері – це укладення нового контракту. Так як Київ втратить важелі впливу на РФ, не маючи можливості шантажувати її блокування транзиту газу в Німеччину та інші європейські країни, то йому доведеться погодитися на вигідні умови. Прогноз Іщенко про Україну на 2020 рік передбачає, що ціни в новому договорі будуть встановлені на рівні тарифів для Польщі, при цьому тривалість контракту не перевищить двох років.

Внутрішня політика

Політолог стверджує, що однією з особливостей України, що відрізняє її від інших пострадянських країн, є виключно високий рівень влади, що знаходиться в руках олігархів. Якщо в Росії, Білорусії і Казахстані після розпаду СРСР були збудовані бюрократичні держави, в яких ключову роль відіграють формальні політичні інститути, то в Україні в кінці першого терміну Кучми (в 1998-1999 році) була створена олігархічна Республіка. Основна влада належить неформальним політичним об’єднанням, які відомі як клани: клан Януковича, клан Фірташа, клан Порошенко, клан Коломойського.

Як події 2014 року, так і президентські вибори 2019 року лише ведуть до посилення одних кланів і ослаблення або навіть знищення інших. Тому в 2020 році можна буде спостерігати поступове ослаблення прихильників Порошенко і збільшення впливу Коломойського. Олігарху буде возращен націоналізований в 2016 році Приватбанк.

Можна очікувати розколів у ПЦУ-Православній Церкві України. Вона була створена Петром Порошенком напередодні президентських виборів, і він зміг провести в її керівництво тих священнослужителів, які найбільш йому лояльні. Тим самим вона стала інструментом його клану, активом колишнього президента. Нова влада не зможе безпосередньо перекупити керівництво ПЦУ, тому спробує максимально її послабити. Можливо, команда Зеленського зробить ставку на відродження Київського патріархату на чолі з Філаретом, незадоволеного своїм становищем у новій церковній структурі.

Економіка

Останні висловлювання Ростислава Іщенка про Україну віщують погіршення економічної ситуації в країні. Ключова проблема – елементарна нестача ресурсів. Країна захлинається в боргах, уряду складно знаходити гроші навіть на виплату відсотків за кредитами, що вже говорити про погашення основного тіла боргу. При цьому саме на 2020 рік припадає пік виплат-Україна повинна віддати понад 7 мільярдів доларів. Це збільшує ризик різкої девальвації національної валюти, аналогічної тій, що мала місце в лютому 2015 року. Курс може опуститися до ціни в 35-38 гривень за долар.

Україна

Політолог виділяє такі критичні фактори, які не дозволять українській економіці продемонструвати високе зростання в 2020 році:
• жахливий стан транспортної та соціальної інфраструктури;
• високий рівень комунальних тарифів;
• скорочується ринок праці;
• відтік працездатного населення в Росію, Польщу та інші країни;
• низька компетентність органів влади, так як основний критерій призначення на високий пост – це лояльність керівництву;
• конфронтація з Росією і зменшення торгівлі з іншими країнами СНД;
• зневага до закону, використання неофіційних силових структур (націоналістичні організації, автомайдан) для перерозподілу бізнесу.

Читайте так же:  Что предсказала Ванга на 2020 год для Украины?

Ці проблеми є комплексними, тобто вони підсилюють один одного. Теоретично можна було б заробити гроші за рахунок активізації торгівлі з Росією, проте Іщенко впевнений, що в 2020 році цього не відбудеться. У нової влади просто не вистачить політичної влади на різку зміну курсу. Як приклад політолог наводить генерала де Голля, який після другого приходу у владу в 1959 році пішов наперекір військовим і поклав край війні в Алжирі, підписавши Евіанські угоди. Однак Зеленський явно не має того ж авторитету, щоб різко повернути політичний курс країни.

Конфлікт в Донбасі

У нових публікаціях і аналітиці Ростислава Іщенка про Україну в 2020 році висловлюється припущення, що Зеленський і стоїть за ним Коломойський дещо скорегують політику щодо Донбасу. Вони підуть на повне припинення бойових дій в регіоні, що призведе до заморожування конфлікту по «Придністровській» моделі. На це є дві причини:
• По-перше, прийшло розуміння того, що конфлікт поглинає величезну кількість ресурсів, заважає розвитку країни. Багато іноземних інвесторів просто бояться вкладати гроші в Україну через бойові дії. Якщо Порошенко влітку 2014 року розраховував на бліцкриг, то зараз зрозуміло, що у держави просто немає силового потенціалу для придушення повстання, а в крайньому випадку Росія просто втрутиться і не допустить розгрому ДНР і ЛНР.
• По-друге, політологи змогли побачити, що курс Порошенко, побудований на демонстративно антиросійській політиці, привів його до важкої поразки на президентських виборах і втрати влади.

Хоча виборці південно-східних регіонів і не можуть, як в 2010 році, посадити на крісло президента свого кандидата, вони залишаються дуже великою групою населення, здатної проголосувати проти ненависного їм політика і тим самим перешкодити йому очолити країну. Якщо Зеленський хоче в 2024 році виграти вибори, йому треба якщо не догодити жителям Південного сходу, то хоча б не сильно їх розсердити. Інакше вони знову проголосують за кого завгодно, тільки не за чинну владу.

Читайте так же:  Пророчество Ванги на 2019 год для Украины

ДНР і ЛНР, а також Росії теж вигідна заморозка конфлікту, тому бойових дій в 2020 році не буде. Однак території не повернуться під контроль Києва. Це було б можливо, якби влада погодилася на таку автономію бунтівних регіонів, при якій Україна фактично перетворилася б на асиметричну Федерацію на зразок Іраку. Однак американці не допустять такого розвитку подій, так як це означатиме різке посилення російських позицій на Україні.

компас

Зовнішня політика

Сьогодні про Україну Ростислав Іщенко каже, що вона не зможе вступити в НАТО і ЄС в 2020 році, ні в більш віддаленій перспективі. Українські політики схильні перебільшувати значення країни для Європейського Союзу. Як приклад політолог наводить приклад введення загороджувальних мит на український метал. Хоча це рішення і суперечить Угоді про асоціацію, європейці все одно ввели їх для підтримки власної економіки.

Україна є занадто великою і занадто бідною країною, щоб її прийняли в ЄС. Європейцям доведеться витрачати десятки мільярдів доларів, щоб підтягнути рівень життя українців хоча б до стандартів Болгарії. Однак таких вільних грошей в Європі зараз немає. Боргова криза єврозони не вирішена, а лише тимчасово заморожена, тому в найближчі роки розширення Європейського Союзу не буде.

Шанси на вступ до Північноатлантичного Альянсу ще нижчі. Коментуючи останні новини, Ростислав Іщенко зауважив, що Трамп і його команда проявляють відвертий песимізм щодо України. Для американців вона лише таран проти Росії, але не рівноцінний партнер. США не захочуть брати зобов’язання щодо п’ятої статті договору про НАТО щодо Києва, адже тоді ескалація на Донбасі створить для них ризик цієї ядерної війни з Росією.

Оставьте комментарий