Останні зміни в Податковому кодексі України в 2020 році

Податкова система – важлива частина управління та фінансування держави. Від кількості утриманих податків залежить добробут народу і наповнюваність скарбниці. Особливості системи передбачають вільний вибір підприємцями роду діяльності та форми оподаткування.

Карта и флаг Украины

При загальній системі оподаткування ФОП зобов’язується виплатити всі податки, при спрощеній-тільки єдиний податок. Останні зміни в Податковому кодексі України в 2020 році свідчать, вони зміняться в бік підвищення. Чи так це насправді, і що очікує в наступаючому році пропонуємо розібратися докладніше.

Нові ставки та строки сплати

Щорічні зміни в Податковому кодексі встановлюють нові ставки і терміни сплати податків. У 2019 зміни відбувалися поетапно: з березня, червня і в липні. Такі нововведення відбудуться в січні 2020 року:

 • Акцизна ставка збільшиться на 20% – причина збільшення криється в умовах угоди з Євросоюзом, надалі вона зросте ще на 9% (пачка сигарет в Україні стане дорожче на 6 грн.);
 • Екологічний податок зросте з 41 коп./т до 10 грн./ґатунок;
 • Податок на користування надрами при видобутку нафтопродуктів зросте на 2%;
 • Податок на видобуток залізної руди на 0,8%
 • Податок на користування лісовими ресурсами підвищиться на 50%.

Нові податкові правила набудуть чинності з січня 2020 року, подальші зміни проводитимуться поетапно.

Огляд окремих змін до Податкового кодексу у новому році

Крім підвищення зазначених вище податків підприємців очікують інші зміни. Передбачувані нововведення стосуються пільг на імпорт електромобілів, виробництво етилового спирту (за умови випуску харчового оцту і косметики для технічних цілей).

Зміни податкового законодавства порушено систему адміністрування. З початку року система передбачає відображення фактичної кількості палива в місцях його зберігання. Термін реєстрації трохи пізніше буде встановлений законодавчими актами. Оператори поштових зв’язків також не уникнуть сплати податків.

Перевірки та штрафи

Порядок спілкування з податківцями зміниться в частині строків оскарження протоколів та подання заперечень.

При неправильно проведених грошових нарахувань та інших діях, що суперечать чинному законодавству, протягом 10 робочих днів приватна або юридична особа може звернутися зі скаргою у відповідні органи. Терміни винесення повідомлення податківцями також збільшаться до 15 днів.

Правила формирования налогов

Щодо штрафів слід знати:

 1. За торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами без ліцензії, а також відсутність акцизних марок сума штрафних санкцій складе 50-200 неоподатковуваних мінімумів (на перший раз), від 200 до 600 наступного разу (при цьому контролюючий орган може винести рішення про конфіскацію коштів з каси і позбавлення підприємця ліцензії);
 2. При порушенні правил торгівлі найманим працівником сума штрафних санкцій складе 100-400 неоподатковуваних мінімумів.
Читайте так же:  Налоговая льгота по подоходному налогу в 2018 году в Украине

Зміни мінімальної зарплати і нові податки

Законом про державний бюджет на 2020 рік планується збільшення мінімальної заробітної плати до показника 4961,5 грн. Огляд окремих змін до Податкового кодексу передбачає відповідні нововведення у штатному розписі та окладах найманих працівників. Проведені заходи ретельно контролюватимуться співробітниками податкової інспекції.

Поряд із зростанням зарплати відбудеться збільшення ставки єдиного податку та ЄСВ. Наприклад, страховий внесок підприємця в 2020 році складе (4961,5*22%) 1092 грн. Максимальний показник оподаткування досягне рівня (15*4961,5) 74422 грн.

Все що вище зазначеної суми не обкладається ЄСВ. При цьому стала доступною інформація, що остання версія нового податкового кодексу України планує скасувати зазначені кордону з метою справляння внесків з різних сум доходів.

Зміни в податковому законодавстві торкнеться підприємців 2 групи, відряджень, а підвищення рівня мінімальної заробітної плати відіб’ється на нарахуванні штрафних санкцій при порушенні трудового законодавства. Приблизна сума штрафних санкцій складе:

 • Виявлення фактів: роботи найманого працівника без трудового договору, оформлення працівникові неправильного кількості відпрацьованого часу у випадках повноцінного робочого дня, ігнорування сплати податків та ЄСВ – 148845 грн.;
 • Порушення термінів виплат заробітної плати або проведення нарахувань не в повній сумі, а також не допуск працівників контролюючих органів до проведення перевірки – 14884 грн.;
 • Порушення гарантій, пов’язаних з оплатою праці, відмова у наданні пільг (при наявності відповідних посвідчень) – 49615 грн.;
 • Не допуск до перевірки інспектора з праці, спрямованого з метою виявлення факту неоформлених найманих працівників – 496150 грн.

У 2020 році основна робота податківців буде спрямована на легалізацію робочих місць і контролю за підвищенням окладів найманих працівників. Робота чекає важка і насичена.

Сплата податків підприємцями 1 та 2 групи

Якщо новий податковий кодекс приймуть у 2020 році, першими відчують збільшення податкових виплат підприємці. Після попередніх розрахунків стає ясно:

 1. Підприємці 1 групи сплачуватимуть 207/214/221 грн. в залежності від розміру мінімального прожиткового мінімуму;
 2. Податкові виплати 2 групи складуть 20% від розміру мінімальної заробітної плати (у грошовому вираженні приблизна сума складе близько 800-900 грн.);
 3. Розмір податків представників 3 групи залежить від специфіки діяльності (якщо підприємець платить ПДВ – ставка складе 3%, якщо не платить – 5% від отриманого прибутку).
Читайте так же:  Что нового по НДФЛ в 2019 году?
Митинг За честное налогообложение в Украине

Саме з цих причин важливо читати податковий кодекс України 2020.

Строки податкових виплат у 2020 році

При сплаті податкових виплат не варто забувати про терміни визначених чинним законодавством. Їх порушення тягне за собою адміністративну відповідальність. Згідно з Податковим кодексом платники 1 і 2 групи повинні платити податки не пізніше 20 числа місяця, наступного за звітним.

Підприємцям, які забувають про терміни, вигідніше зробити авансовий внесок за весь рік. Якщо сума податкових виплат збільшиться, наприкінці року йому доведеться доплатити різницю. Натомість протягом року він буде спокійний, що виконав зобов’язання перед державою.

Також у податковому кодексі на 2020 рік передбачаються ситуації, коли сплата податків може бути відкладена або й зовсім не проводитися. Наприклад, суб’єкт господарювання займається підприємницькою діяльністю самостійно, не має найманих працівників.

У таких випадках при знаходженні його на лікарняному або в тривалій відпустці він звільняється від виплат. При цьому не варто забувати про своєчасне надання нульових декларацій.

Якщо період відпустки або лікарняного перевищує 30 діб, ФОП доведеться надавати в податкові органи лікарняний лист або інший документ, що підтверджує тривалу відсутність.

Для 3 групи передбачена виплата податків протягом 10 днів з моменту подання декларації.

Що потрібно знати 4 групі оподаткування?

До 4 групи належать підприємці, які до 2015 року сплачували с/г податок. Їх діяльність пов’язана з сільським господарством (вирощуванням зерна та інших продуктів харчування або реалізацією сільгосппродукції).

Критерії сплати податків регламентовані законодавством. З метою підтримки сільгоспвиробників 4 група повністю звільнена від сплати податків на землю та користування водними ресурсами.

Строки сплати інших податків такі ж, як і у представників 1 і 2 групи.

Нова категорія платників податків

Всім відомо, що прийняття нового Податкового кодексу України перенесли на 2020 рік, в якому планує кардинальні зміни.

Прийняті в наступаючому році законопроекти припускають введення нової категорії платників податків. Ними стануть підприємці та підприємства, які ведуть діяльність у сфері інформаційних технологи. (розробники комп’ютерних ігор, програмісти, фахівці, чия діяльність пов’язана з обробкою інформації і наданням консультацій у сфері інформаційних технологій).

Зазначена група матиме певні обмеження, зокрема, їй буде заборонено використання найманої праці, а сумарний прибуток повинен бути не менше 7 млн.грн./року.

Читайте так же:  Податковий кодекс України у 2021 році

Поки що передбачувані зміни можна назвати проектом, оскільки не кожен згоден із створенням 4 групи платників.

Укладення

Наступаючий 2020 рік обіцяє суб’єктам господарювання безліч змін. Всі вони спрямовані на підвищення рівня податків. При цьому є групи платників податків звільнені від виплат. Зміни торкнуться і адміністративних штрафів. Саме тому важливо знати останні зміни в законодавстві і суворо дотримуватися їх.

Оставьте комментарий