ПДФО у 2022 році в Україні

Незважаючи на твердження, що трансформації в податках за весь час існування незалежної України незначні, необхідно уважно відстежувати нововведення в ПДФО в 2022 році в Україні. Чим більше грошей держава планує зняти з платника податків, тим вагоміше покарання за ухилення від сплати, навіть якщо воно скоєно через незнання нововведень, внесених до законодавства.

ПДФО в 2022 році в Україні

Існуюче положення

У ЗМІ та на інформаційних сайтах можна знайти зовсім трохи інформації про те, що нового з ПДФО буде введено в 2022 році в оподаткуванні фізичних та юридичних осіб. Це зовсім не означає, що воно різноманітне за формами, але внесення постійних трансформацій в статті ПКУ не залишає можливості простим українським громадянам відстежити всі постанови, закони і листи, які посилюють обтяження податками.

Основною зміною в законодавстві про сплату повинностей державі, можна вважати прийняття Податкового кодексу України, що відбулося 11 років тому. Замість існуючого з незапам’ятних часів здобуття незалежності, Закону Про систему оподаткування, був прийнятий ПКУ, який продовжує діяти у видозміненому стані і в нинішньому році.

Податкова система в країні включає численні платежі, проте уряду Зеленського цього обсягу недостатньо, оскільки в 2022 році основне поповнення перманентно дефіцитного бюджету (у податковій декларації, прийнятій в 2021 році йдеться про закладку скарбниці вже з нестачею коштів на 3,5%) планується забезпечити з податків і штрафів за порушення в цій прибутковій галузі.

В інших країнах теж є загальнодержавні та місцеві податки, проте з усіх країн пострадянського простору в Україні найвищі податки на зарплату, і уряд не збирається зупинятися на цьому «досягненні». На деяких офіційних сайтах відкрито говориться, що:

 • поки у населення є доходи, завжди будуть оновлюватися і вдосконалюватися способи їх оподаткування податком;
 • ПДФО може називатися як завгодно-прибутковим, на поставлений дохід, це не змінює того факту, що він є в будь-якій країні світу;
 • ПДФО з громадян України намагаються довести до процентного рівня Європи і Америки, забуваючи про те, що спочатку потрібно б дотягнути до їх рівня українські зарплати.

У 2021 році були прийняті зміни в прибутковому податку, що позиціонувалися виключно, як процедурні, незначні, обумовлені змінами в розмірі ПМ, МЗП і соціальних гарантій від держави. Потрібно врахувати, що паралельно приймалися постанови, що позбавляли окремі і досить численні категорії населення права на отримання соцгарантій.

Читайте так же:  Налог для частных предпринимателей 2020 в Украине

Прожитковий мінімум, перманентно збільшується – тільки цифра для проведення підрахунків, яка не має ніякого відношення ні до мінімальної зарплати, ні до потреб будь-якої категорії населення.

Розміри і посильность

ПДФО в Україні-податок загальнодержавний, платити який повинні фізособи-резиденти, нерезиденти та податкові агенти:

 • резиденти (тобто, громадяни країни) платять з будь-якого щомісячного доходу, з прибутку, отриманого в Україні і з заробленого за кордоном;
 • нерезиденти-тільки з щомісячного і заробленого в країні, їх зарубіжні прибутки Україну не хвилюють, оскільки вона не має на них ніякого права;
 • податкові агенти виступають в ролі забезпечення отримання податку державою (вони віднімають належну суму із зарплати і направляють її за вказаною адресою).
ПДФО в Україні

Зауважимо, в Росії деякі з обов’язкових платежів роботодавець зобов’язаний перераховувати зі своєї кишені, але на українській території всі внески йдуть із зарплати працівника. Не дивно, що велика частина населення, не чекаючи скасування пенсій, яка вже давно маячить на горизонті, вважає за краще працювати за сірою схемою і економити майже половину зп сьогодні, замість пенсії, на яку незабаром потрібно буде 35 років стажу.

Розмір ставки

В Україні прибутковий податок платять навіть з пенсійних виплат і з лікарняного листа.

С. 167 ПКУ визначає ставку похідного податку в 18% (зауважимо, в Росії та Білорусі державі достатньо 13%). Ставка ПДФО в 2022 році в Україні поки не планується до зміни, але у держави є й інші механізми відбирання грошей у населення – ЄСВ, військовий збір (за відсутності війни покірно сплачується сьомий рік і витрачається не на армію). Підраховано, що в середньому офіційно працюючий громадянин віддає улюбленій країні майже 40% свого доходу:

 • 18% (щоб не вносити особливої плутанини в розрахунках) стягуються з зарплати, будь-якого виду пасивного і активного доходу (банківських вкладів і депозитів, виграшу в лотерею і в азартні ігри, премій, компенсацій-всього, що має відношення до цивільних і трудових угод);
 • з дивідендів беруть 5% (якщо підприємство на ЄСП) і 9% – в будь-якому іншому випадку;
 • з пенсій – за певних умов-15%;
 • 10% – з шахтарів і рятувальників-аварійників, які перебувають на службі у держави.
Читайте так же:  Новое для предпринимателей в 2018 году в Украине

Заплановані зміни в 2022 році в Україні не торкнуться ставок і порядку нарахування (з цим непросто – в деяких джерелах можна зустріти твердження про скасування ЄСВ п’ять років тому, але майже всі категорії, з яких він належав продовжують справно виплачувати чималі суми під цю графу прибутку). Все, що містять законопроекти за № № 4369 і 4370 – це пропозиції про зміну адреси перерахування сплати.

Що зміниться

Про внесення законопроектів було відомо ще позаторік і тоді ж на українських сайтах стали з’являтися докладні роз’яснення. Введення їх в дію в 2022 обумовлено специфікою українського законодавства: нововведення можуть вводитися тільки з року, наступного за роком прийняття.

Змінюється порядок внесення податку на доходи фізичних осіб в Україні в 2022 році: тепер він вноситиметься за податковою адресою платника податків, який повинен повідомляти роботодавця не пізніше, ніж через місяць, якщо такий змінився. Сам же роботодавець буде платити за своєю податковою адресою. Щоб це здавалося продуктивним, ПДФО планується перераховувати до місцевого бюджету. Щоб зрозуміти, наскільки це зручно, досить знати, що раніше податок сплачувався у вигляді однієї суми за місцем реєстрації роботодавця.

Як і завжди в таких випадках, уряд Зеленського супроводив нововведення набором чарівних аргументів, складно піддаються розшифровці і тлумаченню. На думку законодавців, це допоможе:

 • покращити та впорядкувати поповнення місцевих бюджетів;
 • дати територіальним громадам більше можливостей;
 • збільшити їх спроможність і наповненість бюджету.

У 2021 році прийнято зміни до КК і КПК України, внесено законопроект про податкову амністію, який, у разі успіху, дозволить зібрати в казну чималу суму з активів в українських і зарубіжних банках, держоблігацій, придбаних останнім часом, житлових приміщень і будинків, що перевищують встановлені нормативи. Цікаво б дізнатися, наскільки депутати Верховної Ради і держчиновники виявляться законослухняними і перерахують державі все, що належить за новими законами.

Читайте так же:  Единый налог в 2021 году в Украине

Невеликі послаблення

Податкова соціальна пільга з ПДФО в Україні-це послаблення, яке покладається деяким категоріям населення, але і вона, як всі в Україні, надається вельми своєрідно. Спочатку від зарплати віднімається сума пільги, а потім на весь обсяг, що залишився нараховується податок на доходи.

ПДФО в 2022 році

Своєрідність обчислень цим не вичерпується: ПСП поширюється лише на суму, яка не більша за ПМ дорослої працездатної людини. Виняток становить розрахунок ПДФО для одного з двох батьків, у яких 2 дитини, які не досягли віку повноліття, одиноким дають можливість використання аж 150%.

Податкова пільга не має ніякого відношення до військового збору: він знімається ще до того, як із зарплати віднімається пільга. Немає ніякої надії на те, що військовий збір скасують. Це – ще один вид відбирання грошей у населення, досить вигідний і безпроблемний, злегка завуальований пафосною і патріотичною риторикою протидії країні-агресору.

До негрошового доходу застосовується натуральний коефіцієнт, він теж офіційно закріплений в ПКУ. За недоплату ПДФО покладається штраф у чверть суми, а за неподання певної форми звітності-тисяча гривень.

Зміни в 2022 році можуть торкнутися чого завгодно, за умови, що вони будуть прийняті до кінця 2021 року. Але ж ніхто толком не знає, які законопроекти є в числі не прийнятих з яких-небудь обставин і опинилися в Мертвому списку. Будь-яка з цих бомб може бути витягнута з забуття і прийнята в прискореному порядку.

Оставьте комментарий