Підвищення зарплати бюджетникам і держслужбовцям в 2022 в Україні

У червні 2021 року на урядовому порталі з’явилося чергове передбачення економічної ситуації від Кабміну – цього разу макропрогноз щодо зростання середньомісячної зарплати в Україні. Він припускає, що середня зарплата зросте на 4,4% і більш ніж на 6% збільшиться в наступні два роки.

З прогнозу не ясно, чи збільшиться зарплата бюджетникам в 2022 в Україні, оскільки в реальності вона далека не тільки від загальнодержавного, а й від рівня, встановленого регіональною владою.

ПІДВИЩЕННЯ ЗАРПЛАТИ БЮДЖЕТНИКАМ І ДЕРЖСЛУЖБОВЦЯМ В 2022 В УКРАЇНІ

Середньомісячна зарплата

Сайт Мінфін детально аналізує всі показники, позначені в ” прогнозі економічного і соціального розвитку…”, постанова Про затвердження якого з’явилася на урядовому порталі в травні 2021 року. У ньому зазначено, що середньомісячна зарплата в Україні в 2022 складе більше 15 тис.грн. Це означає, що статистичний показник повинен зрости на 4,4%, по відношенню до нинішнього рівня. У червні того ж року Держстат опублікував дані за травень (1,3%) і річний прогноз по зростанню – понад 9,5%.

Експерти та аналітики вказали, що статистичні дані не відповідають реальному зростанню, який, за приблизними підрахунками, становить від 12 до 14%. Зростання зарплати бюджетників в Україні має саме опосередковане відношення до усереднених цифр. Цей показник розраховується на державному і регіональному рівні, і він необ’єктивний, оскільки являє собою середнє арифметичне число, отримане складанням окладів всіх працевлаштованих, діленням на кількість працюючих, оформлених офіційно. До того ж, є вагомі відмінності по регіонах-Київський працівник отримує майже в два рази більше, ніж у Чернівцях і Чернігові, але це не означає, що йому живеться краще, враховуючи рівень життя в столиці і на околицях.

Цифри, актуальні для приватних компаній, набагато перевищують бюджетні виплати, але не завжди виплачуються. Наприкінці 2020 року заборгованості по зарплатах трохи не дотягували до 2 мільярдів.

Проурядові та лояльні до країни інформаційні сайти заявляють про тяжке становище України, в якому винні військові дії на південному сході. Однак навіть тенденційний оглядач вже відкрито заявляє, що середня зарплата не відображає реального становища, а заплановане збільшення окладів бюджетникам в 2022 році не тільки не поліпшить їх фінансове становище, але і призведе до значного збіднення співробітників з низькою зарплатою.

Читайте так же:  Последние новости о индексации зарплаты учителям Украины в 2020 году

Мінімальний оклад

Згадуючи про зростання інфляції і цін на значущі продукти, вироблені в Україні і продаються в Європі дешевше (масло для смаження виросло майже наполовину, цукор – на 1/5 від торішніх розцінок), економічні експерти говорять про те, що:

 • зростання мінімалки, який складе 8%, але в самому останньому місяці року, не спостерігається протягом усього 2021;
 • останнє підвищення, до 6 тис.грн., було в грудні 2020;
 • чергове, намічене на початок липня, перенесли на 6 місяців, що дозволило заощадити по 2,5 тис. грн на кожному бюджетнику;
 • нове зростання МЗП очікується в 2022, але складе він всього 3%;
 • мінімалка в 6700 гривень не покриє витрат на подорожчали життєві продукти і на оплату перманентно зростаючої комуналки.
ПІДВИЩЕННЯ ЗАРПЛАТИ БЮДЖЕТНИКАМ І ДЕРЖСЛУЖБОВЦЯМ В 2022

Необхідно відзначити, що українці, які працюють в приватних структурах за мінімалку, в реальності отримують зарплати в конвертах.

Бюджетники живуть на той мінімум, який їм встановлюють і затверджують. І цей процес не має ніякого відношення до середньомісячної зарплати, яка зросте до 15 тисяч. Позаторікове підвищення давно з’їла інфляція, нове і заплановане на січень 2022 року, складе в сукупності 11%, але наведені цифри зростання інфляції – прогнозовані, а не реальні.

Реальний прогноз від експертів і аналітиків про тотальне збіднення очікує низькооплачувані категорії бюджетників. Це стосується, в тому числі вихователів дитячих садків, яким обіцяні золоті гори восени 2020, так і не відбулися. Можливо, єдиним винятком з цього правила будуть медичні сестри.

Читайте так же:  Повышение зарплаты воспитателя детского сада в Украине в 2021 году

Оклади медсестер

У середині червня 2021 року президентом Зеленським підписаний указ про підвищення зарплат лікарів і медсестер. На нього неодмінно посилаються в ЗМІ, як на останні новини про підвищення зарплати бюджетникам в 2022 році в Україні. Лікарям планується збільшити зарплати до 20 тис.грн, середньому медперсоналу – до 13,5 тисяч. Поки це-тільки розпорядження Міністерству фінансів врахувати розпорядження глави держави при складанні бюджету. Це неодмінно призведе до зростання тарифів за програмою держгарантій медобслуговування, а частину витрат з виконання перекладуть на місцеві бюджети.

Якби не скандальне торішнє підвищення зарплати вихователям ДНЗ, яке просто не виконали, тому що, як повідомив прем’єр-міністр в інтерв’ю телеканалу, перенаправили на інші потреби, у медпрацівників з’явилися б підстави для оптимізму.

Міністерствам і відомствам

Новини зарплат держслужбовців України в 2022 році з’явилися в квітні 2021 року в повідомленні Нацагентства з питань держслужби. Співробітники згаданого агентства, секретаріату Кабміну, Мінфіну та Міністерства цифрової трансформації перейдуть під дію експериментального проекту, спрямованого на наближення зарплати до ринкової.

ЗАРПЛАТА БЮДЖЕТНИКАМ І ДЕРЖСЛУЖБОВЦЯМ В УКРАЇНІ

Що мається на увазі під цим терміном, не пояснюється. Суть нововведень полягає в наступному:

 • запуск пілотного проекту стартував у 2021 і триватиме до 2023 року;
 • введення класифікації посад Держслужби;
 • порівняння зарплат на цій службі в секторі ринкової економіки;
 • розробка грейдів і моделі наближення оплати праці органів, які беруть участь в експерименті.

Н. Алюшина, голова Національного агентства, що бере безпосередню участь в експерименті, повідомила, що поки зарплати держслужбовців в 2022 році в Україні на високий рівень будуть підняті тільки учасникам пілотного проекту. Але згодом, якщо пілотування виявиться успішним, апробована модель буде впроваджуватися у всіх державних органах.

Індексація

Крім підвищення мінімалки в кінці року і в січні 2022, бюджетники можуть розраховувати на проведення індексації. Д.Шмигаль, у своєму виступі на засіданні Кабміну, а слідом за ним і А. Блінов, економіст-міжнародник (за сумісництвом головний експерт Нацбанку), на каналі Україна 24 розповів про особливості бюджетотворчості в 2021 році.

Читайте так же:  Оклады госслужащих в 2022 году в Украине

Пріоритетними для нового проекту він назвав:

 • помітне скорочення дефіциту (на 1,5%);
 • зростання ВВП та економіки, яке стало можливим завдяки високому врожаю;
 • високий прибуток державного сектора і корпорацій за рахунок експорту;
 • зростання доходів і витрат.

В останньому пункті і криються свіжі новини Про індексацію зарплат бюджетникам в Україні. Шмигаль і Блінов визнають необхідність знайти досить значні кошти на індексацію, особливо в світлі запланованого до введення в дію закону про обов’язкове індексування зарплат щорічно.

Але на приріст складно буде розраховувати не після того, як закон почне діяти, а після того, як скасується стара система, згідно з якою збільшувалася тільки сума прожиткового мінімуму і тільки після того, як Держстат опублікує в періодичних виданнях відомості про те, що ІСЦ в черговий раз перевищило допустимий рівень зростання.

Все залежить не від періодичності, а від обліку в ній реального зростання споживчих цін на життєво необхідні товари і комунальні послуги.

Оставьте комментарий