Підвищення зарплати строковика в Україні в 2022 році

У 2020 році проурядові сайти стверджували безапеляційно, що питання, коли строковикам підвищать зарплату в Україні 2022, буде однозначно вирішене вже в 2021. Ці запевнення супроводжувалися гучними гаслами про цілісність і непорушність кордонів держави, необхідність соціальної підтримки військовослужбовців і про важливість вирішення питання в прискореному порядку.

Тим часом, заступник директора ЦЕС м.Репко заговорила про чергове перенесення підйому мінімалки, мотивуючи необхідність нестачею на це коштів у бюджеті.

Коли строковикам підвищать зарплату в Україні 2022

Огляд ситуації

У ЗМІ неодноразово піднімалося питання про те, скільки платять строковикам в армії України, але інформації з цього питання можна знайти небагато: в 2012 хлопцям у віці від 18 платили 154 гривні, через 7 років так званої війни, величезного обсягу зібраного за допомогою військового збору, цифра збільшилася до 350.

Можна скільки завгодно міркувати про зарплати контрактників в зоні АТО, що становлять окладу кадрового військового (премій і надбавок, грошового забезпечення), курсантів військово-освітніх установ. Безсумнівно одне: строковики, віддаючи країні частину свого життя і часу, яке могло бути витрачено на освіту і саморозвиток, все ще отримують за це саму нікчемну оплату.

У березні, після прийняття Зеленським чергового рішення РНБО “про стратегію…” у ЗМІ знову заговорили про добрі наміри України скоротити набір в строкову службу. Нагадаємо, що особливого бажання служити в ЗСУ, яка розгубила залишки престижу, у населення не спостерігається. Пригадується, що особливо провальним був сезон 3-х річної давності, коли до військкоматів не з’явилися 11 призовників з 12.

На практиці, і підписання стратегії від РНБО і повідомлення про нібито має місце скасування строкової служби, вже давно не викликає нічого, крім скептичного ставлення:

 • нею займалися і Янукович, в період свого скандального президентства, і Турчинов, фактично розв’язав війну на Донбасі;
 • тему заміни строковиків контрактниками використовувала у своїх передвиборчих кампаніях Тимошенко;
 • Зеленський висловив сподівання, що підвищення зарплат військовим і перехід на контрактну службу допоможе залучити в армію тих, хто хоче заробляти гроші;
 • на сьогоднішній день строковиків офіційно не відправляють в зону бойових дій, але навіть ця обставина не викликає збільшення кількості бажаючих послужити батьківщині за копійки;
 • у зоні АТО платять більше, але далеко не у всіх є шанс повернутися звідти живими і здоровими.

Про те, що підвищення зарплати строковикам в Україні 2022 урядом здійснювати не має наміру, говорить не тільки факт, що його не справили досі, але і підписаний без оголошення воєнного стану указ про можливість призову резервістів в будь-який час. Збереження їм зарплати ляже на плечі роботодавців і установ і не зажадає асигнувань з вічно перебуває в стані дефіциту держбюджету.

Канал 24 повідомив на початку чергового призову, в квітні 2021 року про те, що число строковиків для призову зменшено через збільшення службовців за контрактом. У повідомленні можна навіть побачити твердження, що скорочення строковиків в 2022 році в Україні зроблено, щоб у ЗСУ не відбулося переліміту військових. Характерною ілюстрацією до цього служить відсутність масової вакцинації для призовників: в умовах пандемії уряд не перейнявся їх включенням в пріоритетні групи.

Війна і держбюджет

У грудні 2020 року, після багаторазових обговорень і незчитаного числа поправок, ВР України прийняла бюджет на наступний рік. На безпеку і оборону Стратегія нацбезпеки планувала виділити не менше 5% від річного ВВП. В реальності ця сума збільшилася майже до 6% (у грошовому вираженні – 267 мільярдів гривень. З цих коштів армії дісталося 117 млрд, решту розподілили між СБУ, СЗР, МВС і РНБО, трохи отримало космічне агентство і ГУР МО.

Зарплата строковикам в Україні 2022

Закономірне питання, чому військове відомство отримало в результаті менше, ніж було заплановано в проекті бюджету, задавали деякі журналісти. У пояснювальній записці перераховувалися численні пункти витрат, на які були перенаправлені армійські гроші. З них на зарплату планується виділити 149,9 мільйонів грн. У додатку наводяться зовсім інші цифри, але єдине, що можна усвідомити – це те, що бюджет армії урізали на півмільярда.

Читайте так же:  последние новости о индексации зарплаты маркетолога в Украине в 2022 году

Журналістів-патріотів сильно хвилює зниження коштів, виділених безпосередньо на армію в умовах продовження протистояння. Але мало хто з них звернув увагу на ту обставину, що частину грошей на витрати планується отримати при реалізації надлишків зброї і нерухомого військового майна, і половина від цього піде на наповнення бюджетного спецфонду, а в новому проекті відсутня окрема стаття про забезпечення безперебійного живлення Збройних сил країни. Автор публікації на цю тему висловив здогад, що воно, напевно, включено в більш велику статтю, оскільки неможливо, щоб керівники держави не передбачили прожиток власної армії.

Ще один пункт, за яким висловлюється подив – як уряду вдається створювати видимість посилення фінансування армії і при цьому в остаточному варіанті бюджету виявляється, що грошей виділено менше. Логічно припустити, що в такому розкладі надії, що грошове забезпечення солдата строковика в Україні істотно зросте.

Реальні цифри

Не варто звертати увагу на публікації, в яких детально розписується зарплата кадрових військових і службовців за контрактом, ще менше заслуговують прочитання опуси, в яких йдеться про солдата, який перебуває в чині майора.

Строковик – це рядовий, який призваний у віці з 18 до 27 років. Це дитина, яка відірвана від будинку на 18 місяців і за офіційною версією в зону АТО не прямує:

 • зарплата строковика України на сьогоднішній день становить 560 грн, і він може витрачати її за власним бажанням, але цієї суми ледь вистачає на те, щоб купити булку хліба в день;
 • дембельські виплати строковикам значніші – 8 посадових окладів, а якщо солдат-сирота, вони збільшуються в 1,5 рази, до 12 окладів;
 • на проїзд до місця служби виділяється цілих 100 грн., якщо квиток дорожчий, доплачується з власної кишені;
 • 3800 грн.- одноразово видається матеріальне забезпечення, перша зарплата солдата строкової служби, яка видається після проходження медкомісії та видачі довідки про те, що він придатний до служби в лавах української армії;
 • пільги батькам солдата строковика в Україні-це грошові виплати разового характеру, які покладаються в результаті загибелі або смерті, поранення або контузії, отримання сином або дочкою інвалідності;
 • у разі необхідності проїзду на похорон, покладається 50% знижки, пр цьому загибель сина означає можливість безкоштовного проїзду в міському транспорті.
Читайте так же:  Будет ли повышение зарплаты инженера в Украине в 2021 году?

У Всесвітньому інформаційному просторі відразу після перерахування цієї сухої статистики можна знайти докладні викладки про пільги і виплати солдатам-строковикам в інших країнах, а також про те, як держава компенсує непоправні втрати.

Не варто акцентувати увагу на величезних зарплатах, які отримують контрактники. Це люди, які знають, за що і навіщо вони відправляються в армію. Строковики, які виконують військову повинність перед державою, громадянами якої вони є, отримують сущі копійки, і на тлі нинішнього становища з бюджетом, навряд чи варто розраховувати, що становище зміниться докорінно в кращу сторону.

Методи підвищення

Обіцянку збільшити зарплати строковикам щорічно можна побачити в пресі, аж до моменту, коли настає час обговорення бюджету. Не варто думати, що буде видано постанову, за допомогою якого ця мізерна виплата різко збільшиться.

Зростання її розміру обумовлений іншими змінами, які періодично відбуваються – підростає ПМ і мінімалка, але якщо буде прийнятий закон про відкріплення прожиткового мінімуму від розрахунків і встановлення річного коефіцієнта, зарплаті строковика не вирости і на сотню гривень в 2022 році. До того ж треба читати, що постанова, прийнята законодавцями, в Україні вступає в дію тільки через рік.

Що ж до того, що говорять останні новини Про індексацію зарплати строковиків України в 2022 році, то індексація, можливо, і стане обов’язковою, прикріпленою до певної дати. Проблема в тому, що українська методика розрахунку не дозволяє компенсувати втрати від зростання ІСЦ, оскільки компенсація розраховується за даними Держстату, які публікуються не в офіційних джерелах, а в періодичних виданнях.

Оставьте комментарий