Соціальний та юридичний статус жінки, яка виховує сама неповнолітніх дітей, визначено у ЗУ «Про державну допомогу…», а саме поняття роз’яснено ще на другому році незалежності Пленумом Верховного Суду України.
Однак у 2020 уряд Зеленського, з метою економії коштів, що виділяються з бюджету на підтримку соціально незахищеним верствам населення, переглянув критерії присвоєння статусу одинокої матері. На питання, хто вважається матір’ю-одиначкою в Україні, тепер є відповідь, обмежена законодавчими нововведеннями.
Що сталося?
Пленум ЗС України і Закон Про державну допомогу, прийнятий після розпаду Союзу, по-різному трактують категорії тих, хто може розраховувати на соціальну підтримку України.
Згідно з постановою від листопада 1992 р., отримувати допомогу можуть діти, у яких в графі батько – прочерк, або запис зроблено за свідченнями матері, вдови. Також її отримувати можуть розлучені, тобто, будь-які жінки, які не перебувають у шлюбі (навіть не рідні матері), які мають на вихованні дитини або неповнолітніх дітей.
Через 16 років, в постанові Кабміну, були затверджені аналогічні права для одиноких батьків або усиновителів чоловічої статі, але обмежені умови для отримання допомоги матерями. При цьому вже не згадувалися розлучені, які отримують аліменти. Були виключені з переліку повторно вступили в шлюб і навіть ті, хто проживає з якимось чоловіком на одній території і веде з ним спільне господарство.
У липні 2020 року відбулися чергові трансформації в законодавстві України, делікатно іменовані змінами в порядку призначення виплат (вони відбулися не тільки для тих, хто на самоті виховує потомство, а й для багатодітних сімей та деяких інших категорій незаможних). Тепер допомогу матері одиначці в Україні можуть отримувати тільки певні категорії:
- не перебувають у шлюбі, але народили дитину;
- усиновлювачі малюка, у якого в свідоцтві про народження немає відомостей про одного з батьків;
- батько, який не отримує аліментів, пенсії по втраті годувальника або будь-який інший допомоги від держави.
Окремо обговорена можливість отримання статусу для розлучених жінок. Але, судячи з попереднього пункту, тільки в тому випадку, якщо вона не отримує аліментів або якихось допомог і, як обмовляється в деяких публікаціях на українських сайтах «не знайде собі співмешканця і не буде жити з ним в незареєстрованому шлюбі».
Потенційні відмови
Перегляд Сум соціальних допомог, ініційований урядом Зеленського, шляхом введення законодавчих нововведень, і зроблений для економії коштів з бюджету, подовжив і розширив список підстав, згідно з якими чиновники отримали законне право відмовити одинокому Батькові в призначенні державної допомоги або припинення її виплати. Останні новини про допомогу матері одиночці 2022 в Україні поки, можливо, тільки готуються, в світлі майбутніх змін у визначенні прожиткового мінімуму. Поки очікувати відмови можуть наступні категорії:
- перебувають у цивільному шлюбі, які проживають з представником протилежної статі в одній квартирі і ведуть спільне господарство (цей факт може бути виявлений при перевірці наглядових органів);
- до складу сім’ї входять особи, які досягли 18 років, які не навчаються і не працюють і не зареєстровані на біржі праці;
- за останні 12 місяців зробили покупку на велику суму (50 тис. грн.);
- володіють 2 квартирами або 2 машинами;
- переїхали з іншої місцевості або спробували обдурити наглядові органи, вказавши неправильні відомості в анкеті;
- не подали декларацію про доходи у разі продовження строку виплати допомоги.
Єдиний виняток у пункті про наявність нерухомого майна – у переселенців не враховується житло на непідконтрольній території. Однак недавно поміняли місце проживання можуть потрапити під дію пункту про переїзд з іншої території.
Скільки грошей
На українських сайтах розгляд питання про розмір допомоги матері-одиначки неодмінно починається зі згадки про те, що жінка отримує одноразову виплату при народженні дитини в 10 тис.грн. З’ясувати, чи мається на увазі додаткова сума, або це гроші, які покладені всім породіллям, неможливо. Загальна одноразова допомога від держави, 40 тис. грн ,( раніше становила кілька тисяч доларів, тепер-це чи півтори тисячі), Інші 30 розтягуються на три роки. Для повноти картини можна додати, що кількість померлих в країні превалює над народженими і демографічна ситуація просто катастрофічна.
Бігмір. Нет на сторінці “Фінанси” наводить наступні дані – приблизно 195 тисяч жінок по країні зареєстровані, як матері одинаки. Середня виплата на місяць-2,5 тис.в національній валюті. Однак офіційна статистика дещо прикрашає реальний стан справ, і це можна побачити, розглянувши механізм нарахування і максимальний розмір, що покладається за віком.
Як же можна розрахувати допомогу в новому році? Це поки залежить від законопроекту про збільшення прожиткового мінімуму. Чи буде він збільшений в плановому порядку на кілька десятків гривень, або цифра зросте до покладеної на проживання працездатного громадянина, пенсіонера або дитини, але перестане використовуватися при розрахунках допомог і виплат.
Міністерство соцзахисту, провівши підрахунки про необхідні асигнування на підйом ПМ, хоча б на половину необхідного на життєзабезпечення в умовах зростання ІСЦ та інфляції в Україні, прийшло до висновку, що такими коштами держава не має. Конструктивним рішенням здалося відкріпити ПМ від обчислень, а замість нього ввести щорічно затверджується коефіцієнт.
Тому поки невідома сума допомоги матері одиночці в 2022 році в Україні. За законом про держзахист, допомога-це різниця між подушевим щомісячним доходом на кожного члена сім’ї і прожитковим мінімумом. Вона залежить не тільки від ПМ, а й від віку дитини, який знаходиться на вихованні у одинокого батька, оскільки для різних вікових категорій встановлюється поки свій умовний прожитковий мінімум.
У 2021 році максимально можливий розмір допомоги становив:
- з 6 до 18 років – 2510 гривень і 2618 грн. (з липня і з грудня минулого року);
- до 6-ти річного віку – відповідно, в сьомому і в дванадцятому місяці – – 2013 і 2100;
- у тих рідкісних випадках, коли дитина одинокого батька або усиновителя навчається на бюджетному відділенні, з 18 до 23 років виплачувалося 2,379 і 2,481 тис.грн.
Наскільки реально купити на ці гроші шкільну екіпіровку, продукти, Канцтовари і зимовий одяг, складно уявити, якщо враховувати, що за останнє півріччя реальне зростання споживчих цін, на думку аналітиків, склало 12-14%.
Як розрахувати
У пресі наводиться методика самостійного обчислення суми, але для того, щоб виконати розрахунок допомоги в 2022 році в Україні матері одиночці потрібно розташовувати фактичними даними: таблицею з прожитковим мінімумом на рік (про це вже говорилося вище). За колишньою методикою ВРУ потрібно відстежувати реальні терміни, які нерідко змінюються через відсутність грошей у бюджеті або прагнення уряду заощадити.
Алгоритм підрахунку досить простий, якщо на руках є свіжі дані.
При мінімальній зарплаті в 6000 гривень, сукупний дохід матері і дитини за півроку складе 36 тис.грн. На кожного щомісяця припадає по 3 тис.грн, а ПМ дитини – 2618. Якщо прожитковий мінімум не виросте, допомоги не покладається, оскільки в цьому випадку подушевий дохід вище ПМ для цього віку. Тому й говориться, що допомога вигідна тільки тим, хто працює не на повну ставку. Таке положення було створено змінами в законодавстві з 1 липня 2020 року. Але навіть якщо вона отримує 4 тис.грн, то розмір допомоги складе трохи більше 600 в національній валюті.
Говорити про те, що непрацююча мати одинак отримує якусь суму, вже не доводиться:
- Якщо вона не працює, за новим законом вона не може претендувати на допомогу від держави. Сума виплати розраховується тільки по 1 можливому варіанту-ПМС мінус.
- Є окрема умова: при наявності ще однієї дитини, яка досягла 18-річного віку, не працює, не проходить навчання або службу в армії, допомога може зберегтися тільки якщо в сім’ї є інвалід, або багатодітна сім’я потребувала цього до моменту прийняття ЗУ. Але це призначається раз на півроку, і тільки при наявності податкової декларації, що підтверджує, що доходу сім’ї недостатньо.
- Без офіційного працевлаштування за законом одинокий батько не може претендувати на допомогу від держави.
Скільки отримує працююча мати одиначка в Україні, залежить від підрахунків, проведених працівниками наглядових органів. Поки ВР не прийме нового розміру дитячого ПМ або не введе коефіцієнт для розрахунків, підрахувати потенційний розмір дещо важко. Зате строго визначено, в яких випадках передбачено право держави позбавити матір-одиначку призначеної виплати. Це-позбавлення батьківських прав, усиновлення, свободи, надходження дитини на держзабезпечення і – той випадок, коли дохід на члена сім’ї у матері одиначки більше, ніж прожитковий мінімум дитини.
Відновлення можливе тільки за умови, що привід втратив актуальність, але для цього потрібно писати заяву і докладати стандартний пакет документів разом з засвідчують втрату актуальності причини.
Підсумки
У 2022 році допомога одинокому батькові виділяється тільки при дотриманні декількох умов:
- офіційної роботи;
- відсутності додаткових об’єктів рухомого та нерухомого майна та великих покупок за рік.
Наглядові органи можуть перевіряти факт наявності цивільного чоловіка або співмешканця, приходячи в квартиру. Якщо дітей більше одного і старшому виповнилося 18 років, він повинен працювати або вчитися, перерахунок буде зроблений з урахуванням зарплати або стипендії.
Універсальної відповіді на питання про розмір допомоги в Україні немає. Воно нараховується за формулою: прожитковий мінімум мінус дохід на кожного члена сім’ї. Якщо подушевий дохід вище ПМ, допомога не належить. Оскільки непрацююча мати не може претендувати на виплати, а пільги передбачаються тільки обумовлені в трудовому законодавстві і в основному по режим роботи і відпустки, розраховувати на допомогу від держави не доводиться.
Виняток становлять багатодітні сім’ї, але тільки якщо їм присвоєно статус незаможних. Все це зроблено, щоб скоротити виплати з бюджету і заощадити кошти на сплату зовнішніх заборгованостей і відсотки по них.