Розрахунок малозабезпеченій сім’ї в Україні в 2021 році

В Україні, за статистикою 2020 року, більше 200 тисяч сімей мають низький рівень доходів. Такі сім’ї називаються малозабезпеченими. Більше половини з них – неповні. У таких випадках, держава надає допомогу. За останній рік є зміни в механізмі отримання допомоги. Намічається позитивна тенденція до зростання допомоги. Зросли мінімальні рівні, і змінився розрахунок малозабезпеченій сім’ї в Україні в 2021 році.

розрахунок малозабезпеченій сім'ї

Ситуація з бідністю

За ЮНІСЕФ, загальносвітова криза і наслідки пандемії торкнуться одиноких пенсіонерів і сімей з недостатнім рівнем доходу. Європейські країни, прагнуть впровадити відповідні зміни в законодавство, щоб захистити цей пласт населення. Уряд України також підтверджує, що стрімкий розвиток бідності властивий саме цим верствам населення. Малозабезпеченість в Україні зростає і прожитковий мінімум у 2020 році був тривалий період не адекватний рівню витрат на життя.

Які нововведення вводяться?

В середині зтого року гарантом був підписаний відповідний закон, який підвищить соц. гарантії для певних категорій і допоможе структурувати допомогу малозабезпеченим сім’ям в Україні. Поетапно буде підвищено прожитковий мінімум, збільшиться процентна частка участі кожного у формуванні прожиткового бюджету сім’ї.

Все це буде актуально з 01.01.2020 року для:

 • дітей-інвалідів, які мають опікунів або піклувальників;
 • одиноких пенсіонерів від 80-ти і старше;
 • сімей, які взяли дітей під опіку;
 • малозабезпечених сімей.

Також у малозабезпечених, з’явиться можливість придбати економічну самостійність.

Хто такі малозабезпечені?

Поняття малозабезпеченості має суворі фінансові критерії. Не всі громадяни, яким недостатньо доходів, можуть бути незаможними. Як розрахувати незаможна сім’я чи ні? Малозабезпеченою вважається сім’я, сума доходів всіх членів якої нижче прожиткового мінімуму. Для сім’ї в цілому, він розраховується за обумовленою методикою.

Прожитковий мінімум це той, мінімальний і необхідний дохід, який повинен забезпечити потреби громадянина – в їжі, необхідної для підтримки здоров’я і в самих базових товарах і послугах.

У розрахунок беруться актуальні на даний період прожиткові мінімуми для кожного члена сім’ї. Прожиткові мінімуми для різних категорій громадян-час від часу змінюються. Наприклад: сім’я з трьох осіб, в якій є 1 інвалід, 1 дитина 10 років і 1 працездатний дорослий. Внесок кожного члена сім’ї в прожитковий мінімум (ПМ) сім’ї раніше становив: 100% ПМ інваліда, 85% ПМ дитини і 21% Пм працездатної людини. Після обчислення відсотка, ця сума складається і виходить прожитковий мінімум даної сім’ї. Якщо рівень сукупного доходу сім’ї, нижче прожиткового мінімуму сім’я визнається малозабезпеченою.

Допомога малозабезпеченим у 2021 році в Україні стане більшою. По-перше: з середини цього року, відсоток вкладу в прожитковий мінімум кожного члена сім’ї – змінився. Так для дитини він складе 130%, для працездатних членів сім’ї – 25%, для інвалідів, як і раніше, залишиться 100%. По-друге: зріс рівень прожиткового мінімуму. У 2020 році здійснено перший етап підвищення прожиткового мінімуму. Очікується ще 3 етапи.

Дохід сім’ї

Для підрахунку середньомісячного доходу, потрібно врахувати всі надходження коштів кожного за період на півроку. Надходження беруться всі задекларовані.

Доходом вважається сума, після вирахування ПДВ. Доходом не вважаються:

 • одноразова допомога на народженого або усиновленого; винагорода за звання ” Мати-героїня»;
 • матдопомога дітям під опікою або піклуванням;
 • адресна виплати на компенсацію витрат для внутрішньо переміщених громадян;
 • соціальна допомога на догляд за дитиною інвалідом, підгрупи А;
 • виплати по депозитах;
 • матдопомога благодійних організацій;
 • аліменти.

Якщо на момент розрахунку, сім’я вже має будь-які соціальні виплати від держави, на розрахунок яких вже впливав сукупний дохід, то ці виплати доходом не вважаються.

Читайте так же:  Последние новости о выплате пособия по безработице в Украине на 2022 год

Далі сума сукупного доходу за півроку, ділитися на 6 і виходить середньомісячний дохід сім’ї. Щоб розрахувати середньомісячний дохід на 1 члена сім’ї, потрібно середньомісячний дохід сім’ї розділити на кількість членів сім’ї.

допомога малозабезпеченій сім'ї

Як розрахувати доплату?

Якщо попередні підрахунки показали, що сім’я потрапляє в категорію малозабезпечених, можна розрахувати, в якій сумі покладені виплати. Для цього потрібно володіти інформацією, про прожитковий рівень на даний період. На прикладі вищеописаної сім’ї з 3 осіб, можна зрозуміти, як розраховується допомога малозабезпечена сім’я в Україні.

Прожитковий мінімум для інваліда складе 1712 гривні (100%), для дитини 10 років -2318 гривень (130% складе 3013,4 грн.), для працездатного дорослого – 2197 гривень (25% складе 549,25 грн.). Прожитковий мінімум для такої сім’ї складе– 1712+3013,4+549,25=5274,5 гривень на місяць. Якщо щомісячна сума сукупного доходу менше 5274,5 гривень, то така сім’я отримає допомогу по малозабезпеченості в Україні. Доплата у вигляді допомоги, складе різницю між сукупним доходом і прожитковим мінімумом сім’ї.

З 1 грудня 2020 року, буде наступний етап підвищення ПМ, для різних груп населення і це потрібно буде враховувати, при розрахунку ПМ сім’ї. Схема, як розрахувати допомогу малозабезпеченим, залишиться незмінною, але так як мінімум зросте, то сума доплати також зміниться. Допомога для малозабезпечених переглядається кожні півроку.

Що ще зміниться?

Допомога малозабезпеченим сім’ям в Україні в 2021 році, не обмежиться виплатами до відповідності прожитковому мінімуму. На що ще можна розраховувати малозабезпеченим сім’ям, так це на можливість безвідсоткової фінансової допомоги на набуття економічної самостійності.

Поворотна допомога

Так держава пропонує кожній незаможній родині отримати поворотну фінансову допомогу, без оплати відсотків. Ці фінанси нараховуються з коштів державного бюджету. Видачею такої допомоги, займається Державна служба зайнятості. Сім’я або член малозабезпеченої сім’ї може витратити її на створення своєї справи або на його підтримку, і зобов’язаний повернути цю суму в повному обсязі державі.

Порядок оформлення такої поворотної допомоги, її розмір та умови повернення визначаються Кабінетом Міністрів України. Тим самим, держава сприяє збільшенню економічної стабільності громадян. Державна система страждає, при зростанні кількості малозабезпечених і незаможних громадян і зацікавлена в тому, щоб їх рівень достатку зростав.

Допомога пенсіонерам

У 2020 році також введено новий вид допомоги – для пенсіонерів, яким виповнилося 80 років. Якщо літня людина, визнаний самотнім і має висновок, про те, що він постійно потребує догляду – йому держава забезпечує соціальну допомогу.

Читайте так же:  Детские выплаты за январь 2021 года

При чому, висновок про необхідність такого догляду, має бути видано лікарсько консультативною комісією за місцем проживання, а не просто сімейним лікарем. Сума допомоги складе 40% від прожиткового мінімуму для втратили працездатність громадян. На даний період це 741 гривня 60 копійок (40% від 1854 гривень)

Допомога дітям

Особливу увагу держава приділятиме своєму майбутньому-підростаючому поколінню. Забезпечення дітей в пріоритеті, особлива увага приділяється дітям, які перебувають під піклуванням або опікою, тобто, позбавлені можливості отримувати відхід від кровних батьків, а також дітям-інвалідам. Раніше соціальна фінансова допомога була в розмірі 2-х прожиткових мінімумів.
З середини 2020 року розмір допомоги на дітей, які перебувають під опікою або під опікою, складе 2,5, а для дітей з інвалідністю, виплата буде в розмірі 3,5 прожиткових мінімумів.

Прогноз экономики в Украине в 2021 году

Допомога одиноким матерям

У випадку, з матерями одинаками, соціальні виплати зменшуватися. Це пов’язано з тим, що раніше, при нарахуванні соціальної виплати для одинокої матері, виплачувалася незалежно від наявних інших виплат і допомоги.

Нинішні зміни ведуть до того, щоб розрахунок соціальної допомоги для одиноких матерів, проводився таким же чином, як і допомога малозабезпеченим сім’ям в Україні в 2021 році. Тобто, сума доходів матері одиначки, повинна бути менше прожиткового мінімуму. В такому випадку вона може претендувати і отримає гроші від держави.

Оставьте комментарий