Питання фінансової підтримки для тих, матерів хто виховує дітей самостійно, стоїть гостро, особливо після кризи, підняття цін і падіння купівельної спроможності. Щоб не затягувати з оформленням і отриманням грошей, необхідно заздалегідь з’ясувати тонкощі оформлення, необхідні документи і т. д. незайвим буде дізнатися, які будуть нововведення в законодавстві, яка соціальна допомога матерям одинакам в Україні 2021?
Що говорить Закон?
В Україні розроблена 18 стаття закону про дотації сім’ям з дітками, який включає пояснення і обґрунтування даного соціального статусу, а також актуальна на даний момент схема розрахунку передбачуваних грошей матерям одинакам. Важливо, що планується разову допомогу при народженні дитини в збільшеному розмірі.
Хто може розраховувати на допомогу?
В першу чергу необхідно, щоб виконувалися умови за статусом матері одиначки, жінці необхідно знати, хто має право подавати документи на відповідну фінансову підтримку:
- Наявність діток до повноліття, які на вихованні однієї жінки без чоловіка.
- Відсутній законний чоловік (немає позначки в паспорті).
- У свідоцтві про батьківство не вказана інформація, або ж дані вписані зі слів матері.
- Жінки, які не перебувають у шлюбі, зважилися на усиновлення (удочеріння) малюка.
- Вдови, під опікою яких перебувають діти до 18 років, якщо шлюб до смерті чоловіка не був розірваний.
Багато жінок сьогодні не поспішають офіційно узаконити свої відносини з батьком дитини, тобто офіційно в шлюбі не перебувають, але проживають спільно з чоловіком. У такому випадку є гостре питання, чи мають вони право на формування необхідних паперів і які будуть соцвиплати на дитину в Україні в 2021 році? Так, але при оформленні грошей необхідно вказувати, в доповненні до заяви, що є батько дитини, який проживає на одній житлоплощі.
Цікаво! Матеріальна допомога матерям одиначкам в Україні 2022 року призначається незалежно від того працює жінка чи ні. Додатково, якщо жінці офіційно не працевлаштована вона може подати заяву на допомогу малозабезпеченим сім’ям. Але це окрема стаття соцдопомоги.
Останні новини про підвищення
Щорічна владою переглядається встановлена сума прожиткового мінімуму, який є базою для всіх наступних соціальних розрахунків, в тому числі і соц допомога матерям одиначкам в 2022 році. У 2022 році матерям одиначкам буде виплачуватися сума без зниження її розміру, якщо при зверненні в центр зайнятості немає можливості підібрати відповідне робоче місце.
Цікаво! Також У доповненні до основного законодавства з 1 січня 2022 року Кабінет Міністрів підвищив допомогу одиноким матерям на дітей, яким не встановлено інвалідність та стипендії дітям загиблих учасників «Революції Гідності».
До якого віку можна розраховувати на гроші?
Соціальні гарантії та фінансова підтримка призначаються мамам, на забезпеченні яких є діти, віком до 18 років. Якщо діти після досягнення повноліття продовжує навчання у ВУЗах з акредитацією 1-4 рівня на денному відділенні, сума допомоги буде продовжувати виплачуватися, але припиниться після досягнення дитиною 23 років.
Які документи надати?
При зверненні до відділення соціальної допомоги та підтримки населення необхідно буде при першому і подальшому зверненні надавати мінімальний пакет документів:
- Оригінал і копія свідоцтво про народження малюка.
- Написати заяву із зазначенням особистих даних матері і дитини, а також проханням про фінансову допомогу держави. Форма заяви затверджена інспекторами Мінсоцполітики, для полегшення роботи заявників-папері пропонують у друкованому вигляді з графами для заповнення.
- Надати український паспорт матері.
- Викопіювання з Реєстру фіксації актів цивільного стану, необхідна інформація про реєстрацію дитини із зазначенням даних про батька або підтвердження їх відсутності. Документ повинен відповідати формі ч.1 ст. 135 Сімейного кодексу України.
- Папери з ЦНАП за місцем реєстрації обох (мати, дитина). Якщо таку довідку немає можливості отримати (тобто мати і дитина ніде не прописані) знадобиться довідка-оцінка про потреби матері і дитини. Також знадобиться офіційний папір, якщо дитина проживає окремо від матері за межами населеного пункту, наприклад на навчанні.
- Батькам, хто усиновив (удочерив) дитину знадобляться відповідні документи рішення про усиновлення.
- Якщо на момент оформлення допомоги відбувається судовий розгляд про оскарження батьківства або опікунства, необхідно до заяви додати всі існуючі рішення.
- Якщо папери на гарантовану соцдопомогу подає вдова або вдівець знадобиться копію акта про смерть чоловіка. Також на додаток потрібно довідка, що на дітей не нараховується спеціальна пенсія або інша держдотація.
- Віднедавна разом із заявою заповнюється декларація про доходи матері (вже безпосередньо у відділенні соцдопомоги населенню). У папери вписується основний дохід (зарплата), можливі премії, дохід з оренди, а також витрати матері за останні 6 місяців.
У консультантів по телефону Ілл на особистому прийомі можна дізнатися нескладну схему, як розрахувати допомогу матері одиначки за попередні 6 місяців, зрозуміти від якого доходу буде братися «%» для перерахунку дотацій.
Важливо! У ситуації, якщо дитина була народжена за кордоном, і мати не може подати папери про підтвердження нею материнських прав на отримання держдотацій, необхідно написати заяву із зазначенням проблеми. Остаточне рішення прийматиме комісія органу соціального захисту населення, ґрунтуючись на потребах сім’ї, якщо інше не передбачено міжнародними договорами.
Куди подавати папери?
Жінки, які вперше стали мамами, цікавляться, куди звертатися, щоб оформити належні соц виплати на дітей 2022 в Україні від держави? Протягом 6 місяців після народження малюка необхідно зателефонувати за контактними телефонами в місцеве відділення соцзахисту і записатися на конкретну дату до фахівця. По телефону можна буде проконсультуватися з інспектором і уточнити перелік паперів.
Подачу паперів можна здійснювати за кошторисом фактичного проживання або реєстрації в паспорті. Наприклад, якщо формувати заяву за місцем проживання, можна звернутися в територіальні громади, сільські та селищні ради, всі необхідні папери передати уповноваженим особам, які в наслідок перешлють їх до органів соцзахисту.
Чи передбачені пільги,і які?
Влада в Україні постійно намагається розробити схеми підтримки деяких верств населення, наприклад матерям одинакам передбачається не тільки соцвиплати на дитину в Україні матерям одинакам, а й деякі пільги.
Наприклад, Податковим Кодексом України передбачена підвищена сума податкового вирахування, для матерів одинаків вона передбачена в 150% на суму заробітної плати для кожної дитини, віком до 18 років.
Це всього лише одна з передбачених пільг, також пропонуються наступні “поблажки” трудовим законодавством:
- Якщо жінка, яка виховує дитину на самоті, влаштовується на роботу, їй не можуть встановлювати випробувальний термін.
- Жінку не можна звільняти або не брати на роботу, через наявність дитини (якщо це зазначено в офіційній відмові – мати одиначка може оскаржити рішення правління фірми).
- Працюючої матері, яка виховує дитину без чоловіка, пропонується тарифний щорічну відпустку на 10 днів більше, якщо у жінки 2 і більше діток відпустка збільшується ще на 5 днів. Якщо мати одиначка виховує дитину інваліда надається додатково тарифна відпустка в 17 календарних днів.
- Для жінок, у яких 2 і більше неповнолітніх діток пропонується можливість взяти додатково щорічну неоплачувану відпустку в 14 календарних днів.
Жінку, яка одна виховує дитину інваліда, не можуть звільнити з роботи, тільки в разі повної ліквідації фірми і обов’язково з подальшим працевлаштуванням.
Коли виплати припиняються?
Орган соціального захисту може прийняти рішення припинити або призупинити виплати з місяця, наступного за датою подачі документів, якщо в житті матері одиначки змінилися обставини «статус».
У кожному індивідуальному випадку Соціальна гарантія, як і виплата матерям-одиначкам в Україні буде розглядатися окремо, до уваги будуть братися всі існуючі фінансові папери та виписки.
Важливо! Жінка і її дитина будуть позбавлені відповідних виплат, якщо інспектору були подані неправдиві, недостовірні дані про дохід (брехня в декларації) або невірні дані про проживання чоловіка (батька дитини). Також великі покупки не повинні за сумою вартості перевищувати 50 000 гривень, інакше сума держдотацій може бути знижена. Після припинення або призупинення, відновити виплати працюючим матерям одинакам і непрацюючим жінкам, можна тільки через 6 місяців, при повторній подачі документів.
Крім цього є ряд ситуацій, в яких самотня мати і її дитина можуть втратити розроблену держдопомогу:
- При переїзді на інше місце проживання кошти можуть бути “заморожені” і виплати відновляться при повторній подачі заяви в місцеву інспекцію.
- Якщо виконання нарахування помиї стає неможливим, наприклад якщо одинока мати померла. Дитина переводиться в інтернат або під опіку «сімейного типу» і держденьги перераховуються на рахунок держустанови для утримання дитини.
- Фінансова допомога може бути припинена на прохання заявою самого одержувача.
- Якщо жінка повторно офіційно вийшла заміж, цю інформацію необхідно донести до наглядових органів в місцеве відділення соцзахисту.
- Якщо правоохоронними органами мати позбавлена батьківських прав, у зв’язку з недобросовісним доглядом за особами, які не досягли 18 ти річного віку. Виплати припиняються з місяця, наступного за місяцем зміни особистої інформації.
- Якщо у власності матері-одиначки з’являється друга квартира, машина і сума покупок більше встановленого ліміту протягом 1 календарного року перед зверненням.