Стан здоров’я Михайла Саакашвілі критичний

stan zdorovja mihajla saakashvili kritichnij - Стан здоров'я Михайла Саакашвілі критичний

Найбільша опозиційна партія в Грузії «Єдиний національний рух» (ЕНД) вимагає негайного переведення свого лідера, екс-президента Михайла Саакашвілі на лікування за кордон у зв’язку з погіршенням його здоров’я. Наразі Саакашвілі перебуває у грузинській в’язниці, де відбуває покарання у двох справах строком на шість років.

У «ЕНД» оголошують про те, що партія переходить на «надзвичайний режим роботи» і починаючи з 6 травня має намір щодня проводити мирні акції протесту з вимогою припинення «політичного переслідування, тортур та нелюдського поводження з Михайлом Саакашвілі».

«Закликаємо наших громадян, громадські та політичні організації приєднатися до нас, щоб ми своєю мовчанкою не стали співучасниками запланованого владою вбивства третього президента», – заявили у «ЕНД».

Раніше, 20 квітня, під час розгляду однієї з трьох порушених проти нього справ, Михайлу Саакашвілі стало погано в суді. Згодом лікарі діагностували у нього анорексію, непереносимість організмом низки продуктів та зниження м’язової маси на фоні пост-стресової депресії. Лікарі вважають, що у пенітенціарній системі Саакашвілі не зможуть забезпечити адекватне лікування.

«Його стан не лише не стабілізувався, а й серйозно погіршився, а це означає, що проведене лікування неефективне. Якщо так продовжиться, звичайно, це можна вважати порушенням статті про нелюдське ставлення. Що згодом зможе встановити Страсбурзький суд», – заявила журналістам Омбудсмен Грузії Ніно Ломджарія.

Нагадаємо, що Михайло Саакашвілі, оголошений владою у розшук, таємно прибув до Грузії 29 вересня 2021 року та був заарештований 1 жовтня. Тбіліський суд до цього ухвалив заочний вирок екс-президенту за звинуваченням у зловживанні посадовими повноваженнями. У свою чергу, Саакашвілі стверджує, що всі звинувачення проти нього політично мотивовані і що він є «особистим в’язнем Путіна».

Реакція влади

У «Грузинській мрії» стверджують, що Саакашвілі навмисно відмовляється від їжі, щоб домогтися звільнення з в’язниці. У партії влади також ставлять під сумнів заяви лікарів із групи, створеної офісом Омбудсмена – інституту, який «Грузинська мрія» неодноразово звинувачувала у упередженості.

«Ми не чули жодного аргументу на користь того, чому його не можна лікувати у Грузії. Цікаво знати, лікар якого профілю та яке лікування йому необхідне, і чому неможливо забезпечити Саакашвілі всім цим у Грузії», – заявив ЗМІ 6 травня один із лідерів «Грузинської мрії» депутат Арчіл Талаквадзе.

Талаквадзе зазначив, що проблеми з адаптацією та стрес мають практично всі нові в’язні, і що законодавство жодної країни не передбачає звільнення порушника закону з ув’язнення внаслідок дискомфорту, викликаного перебуванням у в’язниці.

При цьому мер Тбілісі Каха Каладзе заявив ЗМІ, що захист здоров’я всіх ув’язнених, включаючи Михайла Саакашвілі, на користь держави.

«Якщо хтось вважає, що шляхом якихось симуляцій можна вийти з в’язниці та уникнути присудженого покарання, то так не станеться. Відповідно, насамперед, не створюйте ув’язненому ілюзію цього, і друге – не брешіть людям… Йому доведеться відсидіти термін, його визнано винним у конкретних справах», – сказав 6 травня Каладзе.

Коментарі послів

Коментарі у зв’язку із погіршенням здоров’я екс-президента зробили й посли, акредитовані у Грузії. Глава диппредставництва США у Тбілісі Келлі Дегнан сказала ЗМІ 5 травня, що Сполучені Штати «цілком довіряють» офісу Омбудсмена, який здійснює моніторинг стану здоров’я Михайла Саакашвілі. Дегнан закликав уряд Грузії поставитися до рекомендацій Омбудсмена «з дуже великою увагою».

«Ми дуже уважно стежимо за станом здоров’я Михайла Саакашвілі та закликаємо надавати йому кваліфіковану медичну допомогу», – заявила Посол США.

Читайте так же:  країна заслуговує на статус кандидата в ЄС

Таку заяву зробив і Посол Франції в Грузії Дієго Колас.

«Обов’язок держави – забезпечити підтримку здоров’я Михайла Саакашвілі. Необхідно, щоб люди в тюремній установі мали доступ до лікування європейських стандартів… Також було надано рекомендації службою Омбудсмена, і я сподіваюся, що вихід скоро буде знайдено», – заявив посол.

«Не можна помилувати»

Президент Грузії Саломе Зурабішвілі може використати повноваження, які вона має, і помилувати Михайла Саакашвілі. У той самий час вона спочатку дала ясно зрозуміти, що це робити. Минулого тижня в інтерв’ю виданню Foreign Policy вона роз’яснила причини, якими вона керується у своєму рішенні.

«Помилування Саакашвілі викликало б сильну поляризацію в Грузії, оскільки половина країни непохитно залишається на одному боці, і, ймовірно, більша частина, більшість проти будь-якої форми помилування. І, як я вже сказала, є інше питання, що якщо у нього справді діагностовано якесь серйозне захворювання, то я вважаю, що мають бути вжиті всі заходи для захисту його здоров’я», – заявила Зурабішвілі.

Примітно, що згідно з результатом останнього дослідження, проведеного в Грузії у березні Міжнародним республіканським інститутом (IRI), рейтинг популярності Михайла Саакашвілі становить 31%, при цьому 60% опитаних сказали, що ставляться до нього негативно. У той же час сама Саломе Зурабішвілі опинилася на третьому місці за популярністю (52%). Згідно з дослідженням, її випереджають Патріарх-Католікос Ілля Другий (92%) та мер Тбілісі Каха Каладзе (53%).

Оставьте комментарий