Уряд Грузії став співвласником компанії IDS Borjomi International після того, як “Альфа-Груп”, що потрапила під санкції, російських олігархів Михайла Фрідмана і Германа Хана безоплатно передала грузинській державі 7.73% акцій компанії.
«Це безоплатна угода. Ми отримаємо акції безкоштовно і після цього наша держава стане співвласником заводу «Боржомі», нашого національного надбання, гордості, і всі проблеми, які були у «Боржомі» та його співробітників… будуть зняті. Ми узгодили це питання з нашими міжнародними партнерами, у нас були і консультації з регуляторами у Великій Британії. Хочу наголосити, що ця угода оформлена у повній відповідності до норм міжнародного права», — заявив 13 червня прем’єр-міністр Грузії Іраклій Гарібашвілі.
Згідно з офіційною інформацією, внаслідок досягнутої домовленості пакет акцій у 50.01% тепер уже належить власникам, які не перебувають під санкціями — це уряд Грузії та родина покійного бізнесмена Бадрі Патаркацишвілі, який мав зв’язки з російськими олігархами та політиками.
Примітно, що у 2012 році “Альфа-груп” придбала свою частку в IDS Borjomi у вдови Патаркацишвілі.
Деталі угоди
Як заявив міністр економіки Леван Давіташвілі, угода між державою та акціонерами IDS Borjomi International складається з двох документів.
Перший стосується безоплатної передачі Грузії 7,73% акцій (1 104 акції), у результаті частка санкціонованих російських бізнесменів у «Боржомі» скорочується до 49,99%, при цьому 38,48% будуть у сім’ї Патаркацишвілі; а власником 3,79% буде колишній співробітник “Боржомі”.
Одночасно другий документ регулює відносини між партнерами. За словами Давіташвілі, директор, який представляє уряд, буде головою Ради директорів і користуватиметься вирішальним правом голосу.
«Таким чином, держава може встановити повний контроль над компанією, і можливо, що друга група непідсанкційних акціонерів делегує права представнику держави Грузія в частині управління, що також передбачено в угоді. Отже, держава може повністю управляти компанією», — заявив 13 червня грузинський міністр економіки.
Страйкуючі співробітники
Після заяви влади про завершення переговорів з російською стороною співробітники заводів «Боржомі», які страйкують з 31 травня, скасували заплановану в середу акцію в Тбілісі і заявили, що готові до переговорів.
Проте, як заявляють представники профспілки, влада поки що не призначила зустріч із працівниками підприємства.
Примітно, що після того, як через вторгнення Росії в Україну Михайло Фрідман та Герман Хан потрапили під міжнародні санкції, у компанії виникли проблеми з доступом до банківських рахунків. В результаті було призупинено роботу двох заводів у Грузії, що викликало протести. Співробітники «Боржомі» вимагали виплати заборгованості із зарплати за два місяці, покращення умов праці, а також відновлення п’ятдесяти звільнених товаришів по службі.
Необхідність транспарентності
Тим часом грузинська парламентська опозиція вказує на те, що українська влада заарештувала корпоративні права підприємств, які, швидше за все, належать Михайлу Фрідману.
«Угода про передачу частки акцій грузинській державі має бути публічною, щоб усі переконалися, що за цією угодою не криється якась конфіденційна домовленість, і що все це не робиться з метою обходу міжнародних санкцій шахрайським шляхом», — вважає Роман Гоцирідзе, депутат від партії екс-президента Михайла Саакашвілі «Єдиний національний рух», у минулому президент Національного банку Грузії.
Примітно, що за офіційною інформацією українського Бюро економічної безпеки (БЕБ), деякі російські бізнесмени через кіпрські компанії намагалися уникнути можливих санкцій та вилучення прав власності, передбачених законодавством України. Зокрема, як заявляють у ВЕБ, “за фіктивними угодами планували вивести зі своєї власності активи, розташовані на території України”.
Назва підприємств та особистості російських олігархів в офіційних джерелах не вказуються, але зазначається, що йдеться про «одного з найбільших виробників мінеральної води на території України». Відповідно, українські ЗМІ роблять припущення, що фігурантами цієї справи могли бути Михайло Фрідман та його партнери Герман Хан та Петро Авен.
Нагадаємо, що IDS Borjomi Georgia входить до складу компанії IDS Borjomi International, яка контролює підприємства з виробництва мінеральної води бутильованої як в Грузії, так і в Росії та Україні.
Крім двох заводів у Боржомі, компанії IDS Borjomi International належать заводи з розливу води в українських містах Миргород та Моршин, де розливається мінеральна вода «Моршинська», та російські бренди «Святе джерело» та «Едельвейс».