Вибори в окупованому Цхінвальському регіоні не мають юридичної сили

vibori v okupovanomu chinvalskomu regioni ne majut juridichnoi sili - Вибори в окупованому Цхінвальському регіоні не мають юридичної сили

У разі російської окупації жодні вибори що неспроможні мати юридичної сили. Про це заявило грузинське МЗС у своїй заяві у зв’язку з другим туром так званих «президентських виборів», яке пройшло 8 травня в окупованому Цхінвальському регіоні.

“Подібні незаконні дії суперечать основним принципам і нормам міжнародного права і грубо порушують суверенітет і територіальну цілісність Грузії в її кордонах, визнаних на міжнародному рівні”, – йдеться у заяві МЗС від 9 травня.

МЗС Грузії нагадує про сотні тисяч грузинів, видворених зі своїх будинків в Абхазії та Цхінвальському регіоні в результаті етнічних чисток і про грубе утиск прав інших людей, що залишилися в цих регіонах. У цьому контексті МЗС наголошує на відповідальності РФ за те, що відбувається в сепаратистських регіонах, що було підтверджено рішенням Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) у справі про російсько-грузинську війну, яку було винесено 21 січня 2021 року.

Зокрема, ЄСПЛ ухвалив, що Російська Федерація як держава, яка здійснює окупацію та ефективний контроль у грузинських регіонах Абхазія та Цхінвалі / Південна Осетія, несе відповідальність за порушення цілої низки положень та статей Європейської конвенції про права людини в ході серпневої війни 2008 року та подальшої окупації територій Грузії.

Тбілісі закликає Росію поважати суверенітет та територіальну цілісність Грузії та виконати міжнародні зобов’язання взяті під час підписання угоди про припинення вогню 12 серпня 2008 року. Водночас МЗС Грузії звертається до міжнародної спільноти з проханням відреагувати на чергову незаконну дію Росії, спрямовану проти суверенітету Грузії.

Другий тур “виборів”

У другому турі «президентських виборів» у Південній Осетії переміг лідер опозиційної партії «Ніхас» Алан Гаглоєв. Після підрахунку понад 97% протоколів місцева ЦВК заявила 9 травня, що Гаглоєв набрав 54,2% голосів, тоді як за чинного голову Цхінвальського регіону Анатолія Бібілова проголосували 43,30% виборців.

Загалом у так званих виборах взяло участь 25 395 громадян. Явка становила 64,75%.

Гаглоєв уже балотувався у президенти сепаратистського регіону у 2017 році, але тоді переміг Бібілов.

Примітно, що у першому турі виборів, який пройшов 10 квітня, за Алана Гаглоєва проголосували 36,9% виборців, тоді як чинний президент набрав 33,5% голосів. Тоді явка становила 74, 26% від загальної кількості виборців.

41-річний Гаглоєв раніше був співробітником місцевого КДБ. Згідно з офіційними джерелами, він також брав участь у російсько-грузинській війні 2008 року.

Анатолій Бібілов визнав поразку та привітав свого конкурента заявивши, що для нього «вибір народу не підлягає сумніву».

“Дуже сподіваюся, що в нього все вийде”, – заявив чинний президент.

Алан Гаглоєв у свою чергу подякував Бібілову за визнання виборів і народ Цхінвальського регіону — «за підтримку та довіру».

«Формуватимемо нову команду», — заявив він журналістам.

Водночас, заступник глави російського МЗС Андрій Руденко заявив, що в РФ розраховують на збереження спадкоємності у відносинах з Цхінвальськими сепаратистами.

Питання референдуму

Поки невідомо, чи відбудеться референдум про вхід окупованої Південної Осетії до складу РФ, про який напередодні виборів заявив чинний президент Анатолій Бібілов.

За місцевими законами дату проведення референдуму має визначити президент у строк від двох до трьох місяців з дня опублікування відповідного указу. Відповідно, як заявив 30 березня Бібілов, рішення про референдум ухвалять вже після того, як регіон обере президента.

Читайте так же:  Нацбанк Грузії заявив про рекордний обсяг грошових переказів з Росії

Справа в тому, що на відміну від Бібілова, який активно виступав на підтримку проведення референдуму, Гаглоєв був більш стриманий. Так він заявив російським ЗМІ, що можливе входження сепаратистської Південної Осетії до складу Росії «не може бути одностороннім рішенням» і що необхідно вибрати момент, коли це влаштовуватиме Росію.
«Ситуація дуже складна, я вважаю, що чинна влада РФ в особі президента Володимира Володимировича Путіна поки зайнята іншими питаннями, я вважаю, що більш серйозною», — заявив Гаглоєв 9 квітня.

Нагадаємо, що чотирнадцять років тому, у 2008 році, внаслідок російсько-грузинської війни, Росія визнала незалежність двох грузинських регіонів – Абхазії та Південної Осетії – та перекинула додаткові війська та озброєння на свої військові бази на цих територіях. Усі держави світу – за винятком Венесуели, Нікарагуа, Науру та Сирії – визнають ці регіони територією Грузії, окупованою Росією.

Оставьте комментарий