Влада Грузії намагається знайти розумний баланс у позиції щодо війни в Україні

vlada gruzii namagaietsja znajti rozumnij balans u pozicii shhodo vijni - Влада Грузії намагається знайти розумний баланс у позиції щодо війни в Україні

У багатьох жителів Грузії російське вторгнення в Україну пробудило тяжкі спогади 2008 року. Тоді, внаслідок п’ятиденної війни війська Росії окупували Абхазію та Південну Осетію. В результаті Грузія фактично втратила п’яту частину своєї території. Влада невизнаної Південної Осетії вже призначила на 17 липня цього року референдум про входження до складу Росії.

З самого початку влада Грузії засудила російське вторгнення в Україну. Підтримку українського народу висловила не лише правляча партія «Грузинська мрія», а й провідні опозиційні партії. Троє опозиційних політиків Грузії – член парламенту та два колишні міністри оборони – навіть борються проти армії Росії у лавах українських сил.

Проте, лідерів багатьох країн здивувало, що у випадку з Україною офіційний Тбілісі не зайняв позицію Заходу і надто обережно почав вирішувати питання щодо участі країни у міжнародних антиросійських санкціях. При цьому підтримка України з боку грузинського населення, за опитуваннями, сягає 98 відсотків.

«Ця [война] – Виклик безпеки Європи, і, зрозуміло, наслідки війни визначать подальше майбутнє всього світу, включаючи Грузію, – заявив прем’єр-міністр Грузії Іраклій Гарібашвілі. – Отже дуже важливо, як сучасний світ відреагує на цей виклик. Грузія та Європа єдині, і ми маємо спільні цінності. Це основоположні цінності, і ми від них ніколи не відійдемо».

Проте в ході війни в Україні офіційний Тбілісі не став негайно підтримувати західні санкції проти Росії. Прем’єр-міністр Гарібашвілі наголосив тоді, що це було б не на користь Грузії.

«Грузинський уряд спочатку утримувався від того, щоб надати Україні повну підтримку. Хоча це й сумно, але зрозуміло: Тбілісі не хоче збільшувати власні проблеми у відносинах з Кремлем. Але Грузія, звісно, ​​має збільшити свою підтримку Україні, – сказав у коментарі Російській службі «Голосу Америки» політолог «Атлантичної ради» та екс-посол США в Україні Джон Хербст (John Herbst, Atlantic Council). – Грузія має ті ж проблеми з Москвою, що й Україна. Кремль не хоче, щоб у своїй зовнішній політиці та у укладанні альянсів вони рухалися у бік Заходу, у бік Євросоюзу та НАТО. Це означає, що нинішня політика Грузії прирікає її на проблеми з Москвою. Ось чому Грузія намагається знизити напруженість і не викликати люті Кремля щодо позиції по Україні».

Така позиція грузинської влади призвела до різкого охолодження відносин із Києвом. Україна відкликала свого посла із Тбілісі. В апараті президента Зеленського сказали, що Грузія має зараз «історичний шанс забрати собі назад Абхазію і Південну Осетію». Прихильники екс-президента Саакашвілі звинуватили правлячу партію «Грузинська мрія» у проросійській політиці.

Як пояснила журналістам президент Саломі Зурабішвілі, хоча Тбілісі не став відразу вводити власні санкції проти Росії, він приєднався до всіх міжнародних обмежень щодо фінансових операцій з банками, валютами, системою SWIFT та іншими. Водночас грузинське керівництво вважає, що західним державам, які зараз перенесли увагу на Україну, не слід забувати про такі країни, як Грузія.

«Настав час для того, щоб Грузії приділяли більше уваги, тому що, разом із Молдовою, Грузія – це та країна, яка перебуває на “лінії фронту” з Росією та яка не захищена ні системою безпеки Євросоюзу, ні гарантіями безпеки з боку НАТО. Це робить нас уразливішими в будь-якому випадку – чи переможе Росія у цій війні, чи програє і шукатиме компенсації… Звичайно, пріоритетна увага весь цей час була сфокусована на Україні і, без сумніву, так і має бути. Але це не повинно означати, що про Грузію всі забули, тому що це буде неправильним сигналом для Москви», – йдеться у заяві президента Зурабішвілі.

Читайте так же:  Цхінвалі призупинив проведення референдуму щодо входження до складу Росії

Західні країни, навпаки, намагаються надіслати Кремлю правильний сигнал: президент Європейської ради Шарль Мішель минулого року приїжджав до Грузії тричі, а нещодавно до Тбілісі побувала делегація Конгресу США.

«Насамперед треба розуміти, що причиною нападу Росії на Україну було зовсім не бажання Києва приєднатися до НАТО – на сьогодні це має бути вже всім зрозуміло – а той факт, що Путін має імперські амбіції, і що він хоче контролювати більші території, які раніше були Радянським Союзом. Ось це і спричинило війну Росії проти України, – поділилася своєю думкою з Російською службою «Голосу Америки» Маргарита Ассьонова, політолог «Джеймстаунського фонду» (Margarita Assenova, Jamestown Foundation). – У випадку з Грузією причина та амбіції – ті самі, і Грузія через це не може почуватися безпекою. Тому заявка на членство в Євросоюзі зробила б позицію Грузії жорсткішою. Так, “горизонтальне” розповсюдження війни до Грузії та Молдови залишається можливим, але мені здається, що Росія з кожним днем ​​втрачає потенціал атакувати інші країни. На даному етапі, коли українські міста зазнають таких жорстоких атак, дипломатія вже не допоможе: наполегливе протистояння російської агресії в Україні та санкції, до яких Грузія таки приєдналася, а також продовження її руху у бік членства в НАТО – ось така позиція Грузії тепер отримає більше підтримки Заходу».

«Що тут важливо розуміти, – продовжує Маргарита Ассьонова, – це те, що однієї заявки на вступ до ЄС – недостатньо для Грузії, її уряду потрібно робити й інші кроки, і вони будуть болючими та займуть тривалий час. Той факт, що колишній президент (Грузії) Михайло Саакашвілі сидить у в’язниці, а журналіст провідного телеканалу (Ніка Гварамія – прим. «ГА») був ув’язнений кілька днів тому, не йде Грузії на користь: у сфері цивільних прав, судових реформ Грузії потрібно докласти більше зусиль і скоріше».

Читайте так же:  Грузія відмовила у транзиті російської нафти

Особливе значення мала зустріч 18 травня генерального секретаря НАТО Єнса Столтенберга з прем’єр-міністром Грузії Іраклієм Гарібашвілі. У спільному комюніке обидва політики знову підтвердили свою позицію про те, що Грузія – так само як Україна – має повне право сама обирати союзників, і що будь-яка нова російська агресія дорого обійдеться Кремлю як політично, так і економічно.

«Зустрівся з прем’єр-міністром Грузії Гарібашвілі, близьким партнером НАТО. Говорили про незаконну війну Росії проти України. НАТО повністю підтримує суверенітет, територіальну цілісність і право кожного народу обирати свій власний шлях, включаючи євроатлантичні устремління Грузії», – сказано в твіті Єнса Столтенберга, опублікованому після зустрічі.

Ці слова генсека НАТО підтверджують: незважаючи на трагічні події в сусідній Україні, Грузія продовжує тримати курс на євроінтеграцію, і Захід має намір і надалі її підтримувати.

Оставьте комментарий