Які будуть пенсії військовим пенсіонерам України в 2022 році?

У липні 2021 року Міністерство соціальної політики поінформувало про підвищення пенсій на 45%. Але це стосується тільки військових пенсіонерів, виплати яких з додатком 2 тис.грн. складуть в середньому 3,8 тисяч. Якщо врахувати, що надбавка вже пересунута на місяць (не в липні, а в серпні), і торкнеться вона тільки тих, хто отримує її з березня 2018, можна тільки припускати, які будуть пенсії військовим пенсіонерам України в 2022 році: свіжі результати оновлень суперечать раніше оголошеним намірам.

ЯКІ БУДУТЬ ПЕНСІЇ ВІЙСЬКОВИМ ПЕНСІОНЕРАМ УКРАЇНИ В 2022 РОЦІ

Огляд ситуації

Державна податкова служба, перевівши відомості з першого квітня про перерахування податків і страхових внесків за перший квартал поточного року, запустила процес перерахунку пенсій працюючим пенсіонерам, який стартував у Пенсійному фонді.

Бюджет ПФУ затвердили тільки в середині лютого 2021 року, незважаючи на категоричні заяви С.Марченка про те, що грошей у державній скарбниці вистачить не тільки на стандартні пенсії, а й на їх збільшення. Ця інформація була озвучена у відповідь на запитання одного з депутатів, який цікавився, чому витрати ПФУ скорочені на 8 мільярдів гривень.

Далі події розвивалися наступним чином:

 • 300 грн додали тим, кому виповнилося 65 років і трудовий стаж становить 30-35 років (для жінок і чоловіків);
 • заплановане підвищення мінімалки пересунуто на грудень 2021 року, і воно складе за рік рівно 200 грн.;
 • добрий намір виплатити заборгованість по пенсіях переселенцям з Донбасу (у розмірі 11 млрд. грн.), розтягнули на 2 роки і обмежили кількість одержувачів (тільки тим, хто проживає на підконтрольній території);
 • поки не відомо, чи прийнятий ВРУ проект, затверджений ще в січні Кабміном, про обов’язкову індексацію виплат всім пенсіонерам України;
 • мінімальну пенсію підвищать за рік на 9%, що становить менше реального зростання ІСЦ, друге підвищення відбудеться в грудні і не вплине на становище людей з мізерною сумою доходу.

Все це прояснює, чому при дефіциті бюджету і скороченні витрат ПФУ на вагоме число, останні новини Про пенсії військових пенсіонерів, озвучений міністром соцполітики м.Лазебной, носять виключно оптимістичний характер і заплановане зростання посадових окладів співробітникам розвідки, хоч і перенесений на серпень, але відбувся і виплати будуть проведені за липень, хоч і заднім числом.

Особливі методики

В Інтернет-просторі можна виявити безліч запитів від українських пенсіонерів на тему, коли військовим пенсіонерам підвищать пенсії і які доплати отримають. І це закономірно, якщо врахувати, що люди, які служили Україні, були неодноразово обійдені при проведенні індексацій або доплат.

Універсальної відповіді, і, тим більше, чітко позначеної суми, на яку збільшить виплати військовим перерахунок пенсій військовослужбовцям України, немає і його не буде при прийнятій в Україні системі нарахувань. У кожному конкретному випадку розмір виплат розраховується в індивідуальному порядку і залежить від декількох складових:

 • окладу, який воїн отримував у період виконання посадових обов’язків;
 • вислуги років і заслуженого звання;
 • локалізації його службового місця (в останні 7 років – від перебування на передовій АТО або в мирному і благополучному регіоні);
 • останніх постанов, прийнятих урядом щодо поліпшення матеріального забезпечення діючих військових аналогічного роду військ, посади і звання.
ЯКІ БУДУТЬ ПЕНСІЇ ВІЙСЬКОВИМ ПЕНСІОНЕРАМ В 2022 РОЦІ

У березні 2021 року Кабміном було прийнято чергову постанову Про індексацію пенсій, але, як і зазвичай, не для всіх людей, які перебувають на заслуженому відпочинку, а для окремих категорій, з яких теж були виключені особи певного віку, страхового стажу або професії. Цього разу перерахунок військових пенсій навіть за допомогою планової індексації, не передбачався.

На виправдання факту дискримінації за професійною ознакою, в ЗМІ з’явилися повідомлення, що пенсія військовим налічується інакше, ніж цивільна, за особливою соціальною методикою. У неї вже закладаються певні соціальні ризики, тому 11% індексація військовим в постанові Кабміну не передбачено.

Постанова за номером

В кінці 2020 року до Верховної Ради був внесений законопроект за № 2141, ініційований депутатом, членом профільного комітету з безпеки і оборони, в якому пропонувалося відновити принципи чинного раніше закону і ввести деякі корективи. Як не дивно, але він був прийнятий в рекордно короткий час і так само швидко підписаний. Його призначення врегулювання питання наявними в розпорядженні засобами. Ситуація зі збільшенням військових пенсій склалася практично плачевна:

 • вони призначаються і збільшуються за окремо методикою: зростання передбачено, коли збільшується або індексується грошове забезпечення військовослужбовців в армії;
 • у 2020 році уряд не перейнявся, з якоїсь причини, цим питанням, тому армійських пенсіонерів не торкнулися заходи, вжиті для звичайних, цивільних;
 • у перші роки правління Зеленського, військові пенсії зросли, завдяки прийнятим директивним постановам Кабінету Міністрів;
 • законопроект 2141 був внесений на розгляд у вересні минулого року, і вже в останньому місяці пройшов через перше читання.

До нього додавалася пояснювальна записка від автора, але найважливішим пунктом вважається підвищення грошового забезпечення до 90%. Виявилося, що деякі з відставних військових отримують як і раніше 90% від ДД. І тільки ті, що йшли у відставку в 2018, коли уряд Порошенка почав підвищувати військовим оплату за їх нелегку службу, його знизили до 70%. А. М. Завитневич, зазначений, як автор ЗП 2141, визнав несправедливим таке становище і вирішив його виправити розробкою нормативного акту в рубриці безпека і оборона. Виходила відверта дискримінація між військовими, в різні роки йшли зі служби.

Найсвіжіші новини

Останні новини Про пенсії військовим пенсіонерам України в 2022 році з 1 січня і є підвищення грошового забезпечення з 70 до 90%. Передбачалося, що це відбудеться вже в 2021, але виявилося, що підвищення з початку року зажадало б додаткових асигнувань у розмірі понад 14 млрд.гр., по 2 мільярди на місяць, як свідчать розрахунки, проведені Міністерством соцполітики

ПЕНСІЇ ВІЙСЬКОВИМ ПЕНСІОНЕРАМ УКРАЇНИ

Друга позитивна новина-затвердження Кабінетом Міністрів постанови, згідно з якою тепер буде проводитися щорічна обов’язкова індексація пенсій всім одержувачам, а не періодична, розрахована на окремі категорії. Датою її проведення призначено 1 березня. Наскільки реально виконання наміченого, поки невідомо.

Читайте так же:  Размер пенсии по инвалидности в Украине в 2018 году

Нормативні постанови, прийняті раніше про збільшення пенсій військовим, припускали невеликий відсоток, який не покривав зростання інфляції і проводився ближче до кінця року. Перерахунок пенсії всім військовим пенсіонерам в Україні в 2022 році, був би логічним кроком у світлі економічної кризи, викликаної пандемією і особливо загострилася саме в Україні, але окремої постанови по представникам армії, флоту і авіації, які пішли з дійсної служби, в списку пенсійних рішень на 2021 рік не наводиться.

Для того, щоб рішення вступило в дію, воно повинно бути за законом прийнято в попередньому році. Це правило не спрацювало і в нинішньому вимінному періоді, через відсутність грошей, необхідних для проведення заходу.

Великий план

Вивчення планів уряду, викладених в опублікованих урядом, дають ясну картину, що він не має наміру підвищувати окремим нормативним актом пенсії військовим пенсіонерам України в 2022 році. Свіжі результати моніторингу говорять про те, що підвищення пройде в п’ять етапів.

Вони викладені в урядовій постанові № 4668, і за запевненнями аналітиків, вперше за 7 років з моменту початку військового конфлікту (а точніше-майданного перевороту–, охоплять всі категорії літніх людей, які отримують виплати від держави:

 • ліквідаторам Чорнобиля, які стали інвалідами – у січні 2022 року;
 • у березні пройде обов’язкова індексація, з якої з якоїсь причини виключені 1,4 млн. чоловік;
 • у цьому ж місяці зростуть компенсації людям похилого віку, які переступили за кордон 75 років;
 • після закінчення першого півріччя зростуть мінімалка, максимальна пенсія, піднімуть надбавки за підвищений стаж;
 • окремим пунктом, в жовтні, буде невелике за охопленням додаток для тих, кому виповнилося 65 років, і заробили при цьому максимальний стаж;
 • на останній місяць року намічено ще одне зростання прожиткового мінімуму, і знову виростуть найменші і найбільші пенсії.
Читайте так же:  Скільки додадуть пенсіонерам у 2021 році в Україні?

Механізм нарахування військових пенсій недосконалий. Їх розмір не завжди відповідає підсумковій сумі. У деяких джерелах можна зустріти згадки про заборгованість по зарплатах військових близько мільярда гривень. У березні 2021 повідомлялося, що силовики і військові змушені буквально відвойовувати свої заслужені гроші. Повідомлялося, що понад півмільйона службовців ЗСУ і тисячі колишніх силовиків недоотримали до 100 тис.грн. в середньому, і для того, щоб з ними розрахуватися, державі потрібно було більше 5 мільярдів.

Відомий київський адвокат повідомив, що, незважаючи на запевнення, що Пенсійний фонд України провів перерахунок пенсій військовим пенсіонерам, чітко проглядається тенденція уряду всіляко применшити розмір виплат, змінюючи механізм розрахунок і порядку обчислення.

Перерахунок військової пенсії можна зробити тільки за постановою суду, і є велика кількість рішень, в яких вдається домогтися справедливості, виконання гарантій, прописаних в Основному законі країни. Чи так все буде райдужно в 2022 році, як підносять проурядові ЗМІ, поки невідомо і з’ясується тільки по закінченні часу.

Оставьте комментарий