Інформацію про те, яким буде прогноз ВВП України можна обговорювати в досить стандартному Ключі. Міркувати про те, що буде в найближчому майбутньому, і чи можна розраховувати на відновлення економіки, але краще зробити це трошки «креативно», і, напевно, і з урахуванням різних факторів. Буде цікаво.
Економічний бум-можливий чи ні?
Сьогодні ситуація з попитом і експортом на ринку України поліпшується, ВВП за всіма показниками досягає регулярних значень, але що говорять з цього приводу авторитетні економісти? Радіти чи ні – ось це питання залишається відкритим.
Осінь 2021 року в країні, власне кажучи, і стала передвісником економічного буму, тому що зростаючий попит і поліпшення фінансових портфелів банків, а також дуже привабливі ціни українського експорту привернули до себе підвищену увагу, через що бізнес почав відновлюватися, а в мережі з’являються щоденні новини з приводу придбання українських стартапів.
Якщо так дивитися на ситуацію, то гряде економічна і політична стабільність, тим більше ВВП України на 2022 рік в доларах за даними «Альфа-банк» перевищить 184 мільярди. Дане значення можна вважати рекордним.
Однак міжнародні експерти в економіці дружно очікують спаду української економіки вже в найближчому році.
Причини зростання економіки
Причини збільшення ВВП України за роками (таблиця 1990-2022 рр.), особливо ближче до другої половини 2021 року, цілком передбачувані – рекордний урожай зернових культур, відповідно, це призводить до того, що українці витрачають досить багато грошей.
Оборот торгових потужностей перевищує ті встановлені цифри, які були до вірусної пандемії. Сьогодні ринок легкових автомобілів знаходиться на піку, чого не було після 2013 року. І однією з поточних причин стало те, що зросла зарплата українців, якщо вважати в процентним еквіваленті, то зростання показника склало 15 %. Вважається, що реальний ВВП збільшитися на 3,7 %.
Банківська система вийшла зі своїх проблем, банки почали видавати кредити, позичальники причому всі погасили частину своїх боргів, і бізнес сьогодні більш активно кредитується банківським сектором. Все виглядає позитивно, але поганих новин більше.
Інфляція є
Не можна забувати про таке поняття, як економічна інфляція, і очікується, що в 2022-му році саме вона з’їсть весь позитивний приріст економіки, тому показники ВВП можуть виявитися не такими вже й високими, як деяким хочеться очікувати. Сьогодні індекс споживчих цін перевищує 11 %, це рекордне значення за останні чотири роки.
Відповідно, можна зрозуміти, що обсяги економіки ростуть насамперед завдяки інфляції, тобто, по суті, в країні спостерігається економічне зростання цілком помірного розміру, але при цьому інфляція набагато вище своєї норми і графік ВВП України 2021-2022 року залежить від даного показника.
Саме ціна розганяє той самий позитивний приріст, і збільшені промислові тарифи, тому регулятор очікує поступове зменшення впливу даних факторів, але занадто стрімко інфляція не буде знижуватися, хіба що ближче до кінця 2022 року показники знизяться до більш прийнятних розмірів.
Крім цього не виключається зростання ключової ставки, який дозволить утримувати інфляцію під необхідним контролем, але на економіку це вплине не найкращим чином.
Уявне промислове зростання
Нинішнє зростання економіки деякі експерти, зокрема йдеться про виконавчого директора однієї з економічних компаній – Дмитра Боярчука, називають стагфляційним. Він вважає, що промисловість зростає тільки номінально, в обсягах вона скорочується, хоча в грошах і збільшується.
Звучить досить витіювато, але якщо розібратися, то зростання за напрямками виглядає наступним чином – сьогодні Україна виробляє теж саме тільки в менших обсягах, і заробляють більше через світові ціни, тому що експорт краще, ніж вартість українського імпорту.
Загальні, нічим не прикрашені, дані органів державної статистики виглядають зовсім непогано. Деякі не помічають існуючу проблему, але вона є, і непомітною її дозволяє зробити ефект низької бази. Досягнення бізнесу 2021 року дуже некоректно порівнювати з кризовим 2020 роком, відповідно, в такій ситуації робити максимально позитивні прогнози на 2022 рік, при адекватній оцінці, конечно6 не варто.
COVID не закінчився
COVID – 19 продовжує діяти, і якщо в інших державах масова вакцинація призвела до того, що можна не вводити новий локдаун, то в Україні поки все не так райдужно. Чим менше людей вакциновано, тим гірше країна буде справлятися з вірусом, тому деякі області вже їх вводять локдауни, і 2022 рік не стане в цьому плані винятком, адже малий бізнес від цього страждає. І до речі кажучи, саме локдауни і COVID-19 ще більше розганяють інфляцію.
До речі кажучи, саме COVID – 19 і інфляція стали причиною того, що Національний банк погіршив зростання ВВП на 2022 рік до 3,1 %, хоча раніше звучали більш оптимістичні дані – 3,8% ВВП (такий прогноз МВФ ВВП України).
Залежність від газу
Є серйозний ризик підвищення цін тепло і газові ресурси, які сьогодні деякі експерти в Україні називають «газове ралі». І це завжди було проблемою для України. Рекордна вартість блакитного палива тисне на ціни, тим самим розжене інфляцію.
Сьогодні українці купують газ за спеціальними контрактами з деякою ціною, тарифи на комуналку фактично заморожені, але це тільки відтягує качки цін. Якщо ціни на газ зростають, бізнес теж змушений підвищувати вартість своєї продукції, і все це в сукупності відбивається на зростанні ВВП України 2022 на сьогодні. Спочатку в більшу сторону, але надалі занадто серйозне збільшення газової вартості призводить до ще більших проблем в економіці, і невдоволення населення, яке може перерости в серйозну кризу.
Китайська загроза і криза
Обговорюючи розмір ВВП, варто брати до уваги ще й те, що існують загроза з китайського боку і криза. Один з директорів з аналітики компанії Concorde Capital. каже, що поки кризи немає, але він може прийти якраз таки з Китаю.
Висновки складені на даних статистики. Борг одного з найбільших китайських забудовників сьогодні досягає 300 мільярдів доларів. Компанія допустила кілька технічних дефолтів, і є ще дуже велика кількість китайських девелоперів з величезними боргами, які за розміром досягають третини ВВП країни.
Це боргова піраміда може завалитися, і тоді в усьому світі настане потужна фінансова криза. Яким він буде для України? Найімовірніше, не таким руйнівним, як це було трохи більше 10 років тому, коли економіка впала на 15 %.
Сьогодні країна набагато міцніша в економічному плані, але ніхто не застрахований від надмірного падіння споживання власної продукції, тому криза може досить сильно вдарити по економічних показниках, хоча сьогодні українська економіка не переживає сильного шоку в проблемах економіки, як це було після оголошення першого карантину.
Чого чекати 2022-му році?
У великого бізнесу, які беруть участь в питаннях, досить непогані очікування. Середньострокової ВВП України на душу населення очікується на уровне2 або 3 %, і це зовсім непогані дані, тим більше до кінця року зростання може навіть перевищить 3 %.
Економісти “Альфабанку” трошки не згодні з таким розвитком подій, вони прогнозують зменшення ВВП України на 2022 рік у цифрах, але не менше 2% протягом 2022 року. Реальне зростання очікується вже в 2023-му році, таким чином навіть в такому прогнозі економісти мислять досить оптимістично.
Є негативні фактори, які ділять на три позиції:
- перший-це зростання собівартості через високу інфляцію, який занижуватиме динаміку зарплат;
- другий фактор-це брак інвестицій, цей фактор спостерігається вже дуже давно;
- третя-це демографічна криза, яка може не найкращим чином відбитися на економіці в найближчому майбутньому.
Всі економісти сходяться на думці в тому, що для серйозного зростання економіки і стабільності економічної системи необхідні інвестиції. Зазвичай інвестиції отримують з іноземних джерел, на сьогодні проблеми є у всіх, в тому числі і у партнерів України, тому доводиться сподіватися на себе. Україні необхідно вдосконалити економіку.
Тільки це на думку експертів дозволить зменшити або зменшити залежність між ціною і ресурсами. Зараз вартість на сировину падає, і альтернативних джерел для зростання економіки немає, від чого і починаються проблеми.