Ювілеї у 2021 році в Україні

Верховна Рада ще в грудні 2020 року прийняла постанову про святкування пам’ятних дат в наступаючому році. Це виявився строкатий Перелік, в якому фігурують радянські письменники і поети поряд з дореволюційними авторами, підпільники, які билися з нацистами і зрадники українського народу, які сприяли загарбникам. Ювілеї письменників і поетів у 2021 році в Україні – не менш великий і різноспрямований список.

Ювілеї письменників і поетів у 2021 році в Україні

Січень

Ювілеї письменників і поетів в 2021 році по місяцях починаються святкуванням 89-річчя з дня народження а.Чубач, який відзначають 6 січня. Вона працювала у виданнях» Літературна Україна «та» Дніпро”, була членом НСПУ. Такий же ювілей міг би відсвяткувати померлий у 2008 році Ю.Покальчук, перекладач і письменник.8 січня буде 120 років від дня народження в.Владка, письменника-фантаста і журналіста.

За радянських часів широко б святкували 130-річчя від дня народження П.Тичини, але на сьогоднішній день українській владі важливіше ювілей г. Епіка, представника так званого «Розстріляного відродження», нічим особливим не прославився, якому 17 січня виповнилося 120 років.

Лютий

Місяць, в якому ювілеї письменників в Україні нечисленні, можливо, через те, що він короткий. Але є одна дата, яку відзначать обидві половини українського суспільства, розколотого за ідеологічним принципом-150-річчя відомої української поетеси Лесі Українки, яке буде широко відзначатися 26 лютого. Інші ювіляри не настільки відомі і знамениті:

В. Підмогильний, ще один представник ” Розстріляного відродження•, відзначив би своє 120-річчя 2 лютого;

стільки ж років від дня народження і. Сенченка, журналіста і письменника, виповнюється 12 лютого;

Лесь Мартович, видатний український прозаїк, народився теж 12 лютого, і святкуватиметься його 150-річчя.

Для любителів української радянської літератури та історичних творів буде знаковою датою 100-річчя від дня народження в. Малика.

Читайте так же:  Радиосистемы для вокалистов: гид для покупателя

Березень

Ювілеї поетів у 2021 році припали не на перший весняний місяць, хоча 9 березня громадськість планує, як і зазвичай, широко відзначати день народження Т.Г. Шевченка.

З березневих ювілярів можна згадати:

С. Скляренко, видатного радянського прозаїка, якому 7 березня виповнюється 120 років;

А. Могильницького, письменника, але більше політика і громадського діяча ,який жив в позаминулому столітті (3 березня-210 років від дня народження);

Марію Підгірянку, – поетесу, справжнє ім’я якої-м. Ленерт-Домбровська: 29 березня їй виповнилося б 140 років

У цьому ж місяці народився а. Бучма-актор, режисер, педагог, якому 14 березня виповнюється 140 років і Н.Бурачек, більше відомий, як мистецтвознавець і художник, який написав кілька книг. Йому 15 березня виповнюється 150 років.

Квітень

Не найбагатший місяць року, якщо святкувати ювілеї поетів 2021 в Україні:
15 числа народилася х. Алчевська, серед численних занять якої згадується і письменство. Їй виповнилося б 180 років. А 89 років виповнилося б і. Жиленко, про яку коротко говориться, що поетеса з’явилася на світ 28 квітня.

Травень

У знаменних датах Цього місяця на першому місці фігурує 150-річчя від дня народження в. Стефаника. Класик української літератури, творчості якого присвячено безліч досліджень, народився 14 травня.

Варто згадати і ще про одну важливу дату культури та історії України – 200-річчя від дня народження М. Гулака. Він був вченим-істориком і публіцистом, одним із засновників Кирило-Мефодіївського товариства.

Червень

Ювілеї письменників по місяцях розподілилися практично рівномірно. У червні 2021 року буде тільки два ювіляра, але один з них – видатний. Феофану Прокоповичу виповнюється 340 років 18 червня. Другий ювіляр – в.Некрасов, про якого в українському переліку йдеться тільки, що він письменник-дисидент. Йому 17 червня виповнюється 110 років.

Липень

3 липня виповнюється 70 років від дня народження в.Бойка – відомого радянського письменника, драматурга і перекладача. Друга знаменна дата – 130 років від дня народження П.Панча, радянського прозаїка, який зробив вагомий внесок у розвиток української радянської літератури. Дещо недоречним виглядає на цьому тлі святкування 160-річного ювілею л.Яновської, члена УЦР, яку позиціонують як борця за незалежність України та письменницю.

Читайте так же:  Какие купальники в моде в летний сезон 2019

Серпень

Україна святкує 24 серпня 150 років від дня народження в.Щурати, більш відомого, як літературознавець і перекладач, ніж завдяки своїй поетичній діяльності. В цей же день народився л. Полтава, теж відомий своєю громадською та публіцистичною діяльністю, ніж невеликим обсягом поетичної творчості.

Вересень

Ознаменований 210-річчям від дня народження і. Вагилевича, поета і фольклориста, члена знаменитої «російської Трійці», яке відзначається 2 вересня. 18 числа того ж місяця святкується 180 років від дня народження М.Драгоманова, відомого публіциста-історика, фольклориста і літературознавця.

Жовтень

6 жовтня виповнюється 140 років від дня народження знаменитого драматурга і.Кочерги. Крім цього, знакового ювілею українцям пропонують святкувати:
90 років від дня народження О.Пашка, поетеси нового часу та громадського діяча (10 жовтня) та 100 років від дня народження поета В. Луценка (15 Жовтня).

Листопад

У перший день місяця народився і. Манжура-поет і фольклорист, з дня народження якого виповнилося 170 років.

В цей же день, 1 листопада, народилася Дніпровська Чайка (л. Василевська-Березина), у якої некруглий, 160-річний ювілей.

210 років тому, 6 листопада, народився Маркіан Шашкевич-ще один член знаменитої ” російської Трійці».

У сприятливі часи товариства любителів літератури широко б відзначили 100 років від дня народження Д.Міщенка, видатного радянського прозаїка, який народився 18 листопада.

Далі-кілька важливих дат, які припали на останній місяць 2021 року.

Грудень

5 грудня народився відомий радянський письменник, перекладач і педагог Г.Тютюнник. Йому могло б цього року виповнитися 90 років. Днем пізніше в Україні відзначають 150 років від дня народження М. Вороного, репресованого перед Великою Вітчизняною, не стільки письменника, скільки перекладача і громадського діяча сумнівного спрямування.

Не можна обійти увагою і ще одну знакову дату-210 років від дня народження М. Устияновича, який був одночасно письменником, священиком і громадським діячем.

Читайте так же:  Перевод времени на зимнее время в Украине в 2020 году

Оставьте комментарий